"Trwają prace nad programem likwidacji Nafty Polskiej. Minister skarbu chce, aby ten program został oficjalnie przyjęty; prawdopodobnie stanie się to do końca marca" - podkreślił wiceminister.

Przypomniał, że Nafta Polska jest odpowiedzialna za przekazanie akcji Lotosu i Orlenu do Skarbu Państwa i zakończenie procesu prywatyzacji Wielkiej Syntezy Chemicznej.

"Zanim spółka przestanie istnieć, należące do niej akcje PKN Orlen i Grupy Lotos zostaną przekazane Ministerstwu Skarbu Państwa. Następnie Nafta Polska będzie zobowiązana do dokończenia prywatyzacji Wielkiej Syntezy Chemicznej" - wyjaśnił.

Rządowy program prywatyzacji na lata 2008-2011 zakłada likwidację spółki do 2011 roku

Ocenił, że do likwidacji Nafty Polskiej mogłoby dojść w 2010 roku. "Procedura likwidacji mogłaby się rozpocząć najpóźniej od 1 stycznia 2010 roku" - powiedział.

Nafta Polska ma 51,91 proc. akcji Grupy Lotos i 17,32 proc. akcji PKN Orlen. Z kolei w zakładach Azotowych Tarnów i Kędzierzyn (spółkach wielkiej syntezy chemicznej) odpowiednio: 49,08 proc. akcji i 80 proc. akcji.

Rządowy program prywatyzacji na lata 2008-2011 zakłada likwidację spółki do 2011 roku.

Nafta Polska, w której Skarb Państwa posiada 100 proc. akcji, zajmuje się restrukturyzacją i prywatyzacją sektorów naftowego oraz wielkiej syntezy chemicznej.