Premier Donald Tusk chce, aby Polska była przygotowana do wejścia do strefy euro w 2011 r. "Chciałbym, żebyśmy byli w stanie sprostać tym wymogom, które UE stawia dla uczestników wspólnoty euro" - podkreślił szef rządu w poniedziałek w TVN24.

Premier zastrzegł jednocześnie, że to nie on będzie podejmował decyzję o wejściu Polski do strefy euro. "To będzie wymagało akceptacji wyraźnej większości (w Sejmie), prezydenta i dlatego mogę tylko zagwarantować, że będziemy gotowi, a czy ta decyzja ostateczna zapadnie, to już jest pytanie do większej grupy" - powiedział Tusk.

Szef rządu odniósł się też do sytuacji w oświacie. Zdaniem Tuska, podwyżki dla nauczycieli są "możliwe i uzasadnione", ale - jak zastrzegł - zależy to od nauczycieli, a szczególnie od ich reprezentacji związkowej. Jak dodał, związkowcy, na razie nie są skłonni do odpowiedzi na pytanie: "czy zgodzicie się na rezygnację z pewnych nienajlepszych dla nauczycieli przywilejów socjalnych - takich jak wcześniejsze emerytury - w zamian za zwiększenie wynagrodzenia".

"W tym systemie dzisiejszym trudno będzie o podwyżki dla nauczycieli, ale jesteśmy w trakcie rozmów z nauczycielami" - zaznaczył szef rządu.

Według Tuska, trzeba zmienić niektóre zapisy w Karcie Nauczyciela. "Najlepiej byłoby ograniczyć do minimum Kartę Nauczyciela. To umożliwi wyższe wynagrodzenie (dla nauczycieli)" - ocenił.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększenia płac nauczycieli i pracowników oświaty o 50 proc. do 2010 r. Według związku, tegoroczne podwyżki dla nauczycieli (zwiększenie płac zasadniczych o 185 zł - 200 zł brutto) to za mało. Związkowcy chcą przedstawienia przez rząd planu znacznego wzrostu płac w oświacie w następnych latach.

ZNP chce również utrzymania możliwości przechodzenia przez nauczycieli na emerytury na dotychczasowych zasadach zapisanych w ustawie Karta Nauczyciela. Obecny rok jest ostatnim, kiedy mogą oni przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym.