Skarb Państwa przystąpił do odzyskiwania akcji Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin - dowiedziała się GP. Zgodnie z zapowiedzią Jana Burego, wiceministra skarbu, państwowa grupa Enea złożyła ofertę kupna około 46 proc. akcji PAK.

- Złożyliśmy zarządcy sądowemu Elektrimu ofertę nabycia akcji PAK. Oferta jest objęta tajemnicą - potwierdza Paweł Oboda, rzecznik Enei.

Transakcja będzie trudna do zrealizowania, bo jeszcze w ubiegłym tygodniu minister Jan Bury podkreślał, że nie do końca jest jasne, kto jest właścicielem i dysponentem akcji PAK po stronie Elektrimu.

Należy spodziewać się, że nawet jeśli okaże się, że Enea może kupić elektrimowskie akcje PAK bez ryzyka, że je później straci - na przykład wskutek roszczeń wierzycieli Elektrimu - to i tak, zanim transakcja zostanie przeprowadzona, dojdzie do finansowego badania PAK przez Eneę. Poznańska grupa chce wiedzieć, czy ta transakcja będzie dla niej opłacalna. Enea przygotowuje się do tego.

- Trwa przetarg na firmę, która ma wykonać due dilligence PAK - mówi Paweł Oboda.

Gdyby transakcja zakupu PAK doszła do skutku, to Enea zostałaby drugim producentem energii elektrycznej w Polsce. Spółka planuje w tym roku debiut giełdowy. W maju chce złożyć w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny.