Łączny zysk netto spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wyniósł w I kwartale 2008 r. ok. 6 mld zł, wobec 4,6 mld zł w tym samym okresie 2007 roku, i 4,4 mld zł w IV kwartale 2007 r. - oceniają analitycy DM BZ WBK.
Trwa sezon publikacji wyników spółek giełdowych za I kwartał 2008 r. Większość największych firm swe raporty opublikuje po 4 maja.
Analitycy spodziewają się ponad 40-proc. wzrostu zysku netto giełdowych banków. W tych szacunkach uwzględniono przejęcie większości oddziałów BPH przez Pekao, ale nie uwzględniono tzw. małego BPH.
Poprawy zysków w branży technologie-media-telekomunikacja oczekują analitycy Citigroup. Ich zdaniem najszybciej rosły zyski TVN. W przypadku Comarchu skok zysku to efekt jednorazowego zdarzenia - sprzedaży akcji Interia.pl.
Według analityków Millennium DM, I kwartał był ostatnim tak dobrym pod względem wzrostu zysków kwartałem dla wydawcy Gazety Wyborczej.
Oczekiwany jest wysoki wzrost zysków spółek naftowych. To efekt przeszacowania wartości zapasów. Łagodna zima powinna sprzyjać poprawie wyników - zwłaszcza wzrostowi przychodów - firm budowlanych.
Na wyniki KGHM już tradycyjnie wpływ będą miały światowe ceny miedzi i srebra, a także kursy walut. Spodziewana jest poprawa wyników firm handlowych takich jak Emperia i Eurocash. To efekt zarówno wzrostu organicznego, jak i akwizycji (Emperia).
Prognoza zysku netto banków (w mln zł) / DGP