Czy wzór przemysłowy może korzystać ze specyficznej, kumulowanej ochrony prawnej?
Uprawniony może zwrócić się do Urzędu Patentowego, aby ten udzielił mu prawa ochronnego na wzór przemysłowy. Poprzez udzielenie takiego prawa uprawniony uzyskuje pewnego rodzaju monopol na produkcję oraz wprowadzenie do obrotu produktów wytworzonych na podstawie zarejestrowanego wzoru przemysłowego.
Należy jednak zaznaczyć, że wzór przemysłowy podlega również ochronie prawnej wynikającej z prawa autorskiego. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu. Zgodnie zaś z art. 1 ust. 2 pkt 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego są również utwory wzornictwa przemysłowego.
Wzór przemysłowy może zatem korzystać ze specyficznej, kumulowanej ochrony prawnej. Podlega on ochronie z ustawy Prawo własności przemysłowej, a ponadto korzysta z ochrony prawno-autorskiej. Aby wzór mógł korzystać z takiej kumulowanej ochrony, niezbędne jest zarejestrowanie wzoru w Urzędzie Patentowym. W innym przypadku uprawniony do wzoru przemysłowego może dochodzić praw, powołując się wyłącznie na prawo autorskie.
Należy pamiętać, że ochroną prawną objęte są nie tylko wzory przemysłowe zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, ale również wzory, które nie widnieją w żadnym rejestrze. Taka regulacja budzi wiele wątpliwości. Prowadzi do niepewności przedsiębiorców na rynku. Zdarza się, że przedsiębiorca wytwarza lub wprowadza do obrotu produkty, których wzór nie został zarejestrowany w UP, zapominając o prawno-autorskiej ochronie wzoru. W ten też sposób przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność wobec autora wzoru.
W szczególności duże firmy zajmujące się dystrybucją na dużą skalę towarów mają problemy z realizacją przysługującej wzorom przemysłowym ochrony. Należy również zwrócić uwagę na ramy czasowe, w których wzór przemysłowy korzysta z ochrony. Zgodnie z ustawą ochrona praw majątkowych do utworu, przewidziana w przepisach prawa autorskiego, nie ma zastosowania do wytworów wytworzonych według wzoru przemysłowego i wprowadzonych do obrotu po wygaśnięciu prawa z rejestracji udzielonego na taki wzór. Oznacza to, iż po wygaśnięciu prawa z rejestracji udzielonego na wzór, wzór taki nie korzysta z przewidzianej w odrębnej ustawie ochrony prawno-autorskiej. Powyższa regulacja ogranicza uprawnienia mającemu prawa do wzoru. Należy mieć jednak na uwadze, że okres ochrony wzorów niezarejestrowanych jest znacznie dłuższy.