statystyki

Nowe problemy sanitarne branży pogrzebowej związane z COVID-19

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto18.11.2020, 07:45; Aktualizacja: 18.11.2020, 07:52
Pojawiło się wiele firm garażowych, które uzupełniają niedobór na rynku

Pojawiło się wiele firm garażowych, które uzupełniają niedobór na rynkuźródło: Materiały Prasowe

O ile przy pierwszej fali zachorowań odbiorcami worków na zwłoki były głównie podmioty zagraniczne, dziś – jak mówią ich producenci – brakuje ich dla polskich szpitali.

Nagły wzrost liczby zgonów zaniepokoił decydentów. Podczas rozmów w kręgach rządowych powrócił temat, który pojawił się już w marcu tego roku. Jak się dowiedzieliśmy, omawiany jest plan B: co począć w sytuacji, w której kostnice szpitalne i przy zakładach pogrzebowych całkiem się zapełnią. Chodzi o wyznaczenie i utrzymanie w gotowości dużych chłodnych miejsc, np. lodowisk. W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło w Polsce na COVID-19 aż 4,7 tys. osób. W poprzednich dwóch tygodniach liczba ta była dwa razy mniejsza. Rośnie też ogólna liczba zgonów z innych przyczyn: w październiku w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o 40 proc.

– Liczba zwłok zwiększyła się w ostatnim czasie prawie o 100 proc. Na razie są przechowywane w prosektorium szpitala, gdzie jest 20 miejsc. Do niedawna zajęta była może połowa. Ale jesteśmy przygotowani na wypadek, gdyby nie było już żadnego wolnego. Mamy zawartą umowę z firmą zewnętrzną, gdyby ciała trzeba było przechowywać dłużej – wyjaśnia Agnieszka Zelek-Rachtan, rzeczniczka Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Czytelnik(2020-11-18 10:27) Zgłoś naruszenie 30

    Kolejny przykład nakręcania psychozy strachu. Ewidentnie te liczby są wzięte z kapelusza! Sugeruję aby pisać prawdę na podstawie chociażby danych GUS a nie straszyć !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane