Premier Mateusz Morawiecki ogłosił najnowsze obostrzenia, jakie mają pomóc w walce z koronawirusem. Duże zmiany zajdą od soboty w handlu. Wyjaśniamy, które sklepy mogą być otwarte.

Najnowsze ograniczenia wchodzą w życie 7 listopada i obowiązywały do 29 listopada.

Rząd zadecydował o zamknięciu galerii handlowych.

Które sklepy będą otwarte?

W galeriach handlowych będą mogły być otwarte punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą.

Wszystkie sklepy, które nie są galeriami handlowymi miały być otwarte, dotyczyło to też sklepów Ikea. Ale zostały nałożony na nie limit osób, które mogą przebywać w nich w tym samym czasie.

Opublikowane rozporządzenie różni się jednak od zapowiadanego i nie wyłączyło sklepów z meblami z wprowadzanych ograniczeń w galeriach handlowych.

Część sklepów meblowych zostaje więc od soboty zamknięta.

W rozporządzeniu - inaczej niż w projekcie - sklepy meblowe nie znalazły się w wykazie placówek, które od soboty są czynne w galeriach. Z tego względu niektóre firmy zajmujące się sprzedażą mebli poinformowały, że ich sklepy stacjonarne od soboty są tymczasowo zamknięte. Jednocześnie zachęciły klientów do zakupów online lub składania zamówień przez telefon.

Taką informacje opublikowała m.in. IKEA. "W związku z ogłoszonymi nowymi zasadami bezpieczeństwa związanymi z pandemią COVID-19 informujemy, że wszystkie sklepy stacjonarne IKEA w Polsce zostaną zamknięte od 07.11.2020 r. do odwołania" - podała na swojej stronie internetowej. Sieć zaznaczyła, że otwarte pozostaną wszystkie Punkty Odbioru Zamówień.

O tymczasowym zamknięciu salonów poinformowała także firma Agata. Sieć JYSK podała natomiast, że zamknięta zostanie część jej sklepów. "W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią informujemy, że od 7 listopada wybrane sklepy JYSK będą zamknięte. Część sklepów pozostanie otwarta" - podano na stronie przedsiębiorstwa na Facebooku.

Ile osób może przebywać w sklepie?

Limity osób przebywających w sklepach:

- w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2

- w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian)