"Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki Ruch. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku" - powiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie, prezes płockiej spółki Daniel Obajtek.

W czerwcu tego roku PKN Orlen otrzymał zgodę UOKiK na finalizację transakcji.

Daniel Obajtek zaznaczył, że Orlen ma plan rozwoju spółki Ruch, "który wzmocni segment detaliczny Grupy Orlen i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań". "Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw" - dodał szef PKN Orlen.

PKN Orlen wskazał, że zakładana strategia wpisuje się w trendy rozwoju sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej. Dodał, że widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. "Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch" - podał Orlen.

Jak poinformował we wtorek płocki koncern, zgodnie z podpisaną w czerwcu tego roku umową PKN Orlen ma stać się akcjonariuszem większościowym Ruch-u z pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności Ruch-u w wysokości 87,5 mln zł.

Częścią umowy inwestycyjnej jest też Plan Restrukturyzacji Ruch-u, który opiera się na dwóch założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG, czyli produktów szybko zbywalnych, oraz rozwoju usług kurierskich.

PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen. Wynegocjowano też umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami tego przedsięwzięcia.