statystyki

Co jeszcze zostało z tarcz dla poszkodowanych firm

autor: Joanna Śliwińska, Joanna Pieńczykowska03.11.2020, 20:00
Finansowanie to ma charakter indywidualny, dostosowywane jest do potrzeb danego przedsiębiorcy. Może obejmować zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe, realizowane bezpośrednio przez PFR. Wnioski można składać na stronie internetowej PFR.

Finansowanie to ma charakter indywidualny, dostosowywane jest do potrzeb danego przedsiębiorcy. Może obejmować zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe, realizowane bezpośrednio przez PFR. Wnioski można składać na stronie internetowej PFR.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy poszkodowani przez drugą falę COVID-19 wciąż mogą korzystać z wielu instrumentów, które uruchomiono w ramach poprzednich tarcz. Nadal dostępne są m.in. pożyczki, gwarancje z BGK czy ARP. Niektórzy mogą skorzystać ze świadczenia postojowego oraz dodatkowego świadczenia postojowego. W Sejmie wykuwa się zaś tarcza 6.0 przeznaczona dla niektórych branż, które musiały zawiesić swoją działalność w październiku.

Świadczenie może otrzymać prowadzący działalność gospodarczą, jeśli w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju.

Wsparcie przysługuje, jeśli przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 r. i:

Wymogów dotyczących spadku przychodu nie stosuje się do osoby, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i która korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Spadek przychodu nie jest także wymagany dla agentów turystycznych (kod 79.11.A).

W przypadku osób, które na dzień złożenia wniosku o oświadczenie postojowe ,prowadzą jako przeważającą działalność oznaczoną kodem 79.90.A (piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni), świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli:

W każdym z powyższych sytuacji konieczne będzie zamieszkiwanie na terytorium Polski, a także niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu z wyłączeniem ubezpieczeń emerytalnych i rentowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wymagane jest także spełnienie jednego z poniższych warunków:

Świadczenie przysługuje w wysokości 2080 zł, a w przypadku osób opłacających zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej i korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług będzie to 1300 zł. Można je otrzymać maksymalnie trzy razy.

Wnioski o wypłatę mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii, wyłącznie w formie elektronicznej. Skoro więc stan epidemii nie został zniesiony, to nie ma jeszcze terminu końcowego.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane