statystyki

Chróstny: Kary z powodu zatorów mają do nich zniechęcać

autor: Patrycja Otto27.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 27.10.2020, 09:01
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentówźródło: DGP

Postępowania przeciwko przedsiębiorcom, u których występują zatory płatnicze, wkrótce nabiorą tempa. Planujemy też inne zmiany, dzięki którym trudniej będzie firmom uniknąć odpowiedzialności - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jesienią miały być wszczęte kolejne postępowania przeciwko przedsiębiorcom, u których występują zatory płatnicze. Już do tego doszło?

Wytypowaliśmy kolejnych 21 firm. W ciągu tygodnia powinniśmy wszcząć postępowania; na razie toczą się one wobec 51 przedsiębiorstw. Jednocześnie analizujemy kolejne, to trwa. Musimy być bowiem pewni, że typowane przez nas firmy powodują zatory płatności z premedytacją, a nie dlatego, że padły ofiarą gospodarczych skutków pandemii, czyli nie płacą dlatego, że sami nie otrzymują zapłaty. Tym samym musimy doskonalić analizę prawdopodobieństwa w oparciu o dane otrzymywane z Krajowej Administracji Skarbowej.

Miał w tym pomóc system Business Intelligence. Został już wdrożony?

Stanie się to w najbliższych dniach. Dzięki temu nastąpi przyspieszenie i automatyzacja opracowywania raportów na temat firm. Poza tym rozbudowujemy zespół analityków i osób prowadzących postępowania. Dziś liczy 50 osób. Planujemy w najbliższym czasie zatrudnić kolejnych 30. Mamy jeszcze jeden pomysł, ale wymaga współpracy z resortem finansów.

Jaki?

Chcielibyśmy m.in. dodać do schematu JPK-VAT informację o terminie płatności za fakturę. Takie rozwiązanie będzie korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców – zmniejszy to w sposób znaczący ilość informacji, które są zmuszeni nam przekazywać w toku postępowań. Dodatkowo zmiany te umożliwią nam znacznie skuteczniejsze typowanie tych przedsiębiorców, którzy realnie generują zatory najdotkliwsze dla rynku. Tego typu modyfikacje muszą być jednak dopracowane i uzyskać życzliwość MF i KAS.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Piotr_K(2020-10-27 18:51) Zgłoś naruszenie 20

    A może zamiast nabijać skarb państwa karami ktoś by się wysilił i zreformował postepowanie sądowe i egzekucyjne, tak żeby wierzyciel w końcu odzyskiwał pieniądze na czas? Czy nie potraficie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane