statystyki

Jak dbać o interesy wierzyciela, gdy trwa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

autor: Bartosz Magnowski, Krystyna Lachner06.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 06.10.2020, 08:12
Nowy typ postępowania wprowadzony został ustawą z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1086; dalej: tarcza 4.0).

Nowy typ postępowania wprowadzony został ustawą z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1086; dalej: tarcza 4.0).źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mają możliwość przeprowadzenia procesu uzdrowienia firmy w sposób przyspieszony – w ramach uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Dla wierzycieli wszczęcie postępowania oznacza nowe wyzwanie, m.in. z uwagi na to, że ograniczyło ono do niezbędnego minimum ingerencję sądu w kolejne działania podejmowane przez dłużnika nakierowane na poprawę kondycji finansowej jego przedsiębiorstwa. Jednak nowe regulacje przewidują również mechanizmy, które zabezpieczają słuszne prawa wierzycieli. Konieczna jest przy tym jednak ich aktywna postawa.

Nowy typ postępowania wprowadzony został ustawą z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1086; dalej: tarcza 4.0). Niewątpliwie stanowi duże ułatwienie dla dłużników zamierzających uzdrowić swoje przedsiębiorstwo poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Najbardziej atrakcyjny dla dłużnika w tej procedurze jest brak ingerencji sądu na etapie otwarcia postępowania, co może jednak oznaczać różne ryzyka dla wierzycieli. Przypomnijmy bowiem, że dla otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wystarczające jest, aby dłużnik zawarł umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, przekazał na jego ręce spis wierzytelności, w tym spornych, oraz propozycje układowe, a także zamieścił obwieszczenie o otwarciu postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Już od momentu obwieszczenia dochodzi m.in. do zawieszenia z mocy prawa postępowań egzekucyjnych w stosunku do wierzytelności objętych układem, a także do zawieszenia konieczności spłaty wierzytelności objętych układem przez czas trwania postępowania. Oznacza to istotne ograniczenia dla wierzycieli, którzy dochodzą swoich wierzytelności. Dlatego powinni oni przyjąć aktywną postawę, kontrolując przebieg postepowania na każdym jego etapie w celu zabezpieczenia swoich słusznych praw. Przewidziano bowiem pewne mechanizmy, które pozwolą im skutecznie zadbać o swoje interesy.

Przykład 1

Ogłoszenie zawiesza egzekucje

Wierzyciel X sp. z o.o. prowadzi egzekucję z rachunku bankowego swojego dłużnika Y sp. z o.o. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym 23 września 2020 r. pojawia się obwieszczenie o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Od tego dnia następuje zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez X sp. z o.o., co oznacza, że komornik nie może pobierać z konta Y sp. z o.o. w restrukturyzacji żadnych środków pieniężnych przez okres trwania postępowania.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane