statystyki

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, czyi agenci jego prezesowskiej mości

autor: Patryk Słowik06.10.2020, 07:22; Aktualizacja: 06.10.2020, 07:22
UOKiK

UOKiKźródło: ShutterStock

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą dokonywali zakupów kontrolowanych, przy jednoczesnym fałszowaniu swojej tożsamości. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by kontrolujący posłużył się wyprodukowanym na potrzeby działalności urzędu dokumentem, na którym znajdą się fikcyjne dane. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który opracował prezes UOKiK.

„Możliwość zakupu towarów i usług, z zastosowaniem ukrytej lub przybranej tożsamości, pozwoli na pozyskanie materiału dowodowego, do którego prezes UOKiK miał do tej pory ograniczony dostęp” – tłumaczy projektodawca. Wyjaśnia, że obowiązujące przepisy regulujące instytucję tajemniczego klienta pozwalały na podjęcie przez kontrolującego, działającego pod ukrytą tożsamością, czynności zmierzających do zakupu towaru, ale już nie pozwalały na samo dokonanie zakupu.

W efekcie jakkolwiek urzędnicy mogli pozyskać wiele przydatnych na potrzeby prowadzonych postępowań informacji, to jednocześnie byli przyblokowani niemożnością zawarcia umowy. W wielu przypadkach uniemożliwiało to skontrolowanie całego procesu sprzedaży i stosowanych przez przedsiębiorcę praktyk, np. w ramach działalności opartej na przeprowadzaniu pokazów. Wielokrotnie bowiem bywało tak, że umowa zawierana przez konsumenta podczas pokazu związana była z inną umową, np. pożyczki.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane