statystyki

Ochronę znaku towarowego można utracić przez zaniedbanie

29.09.2020, 19:00
Ochronę znaku można także utracić, jeśli na skutek działań lub zaniedbań właściciela stanie się on w obrocie zwyczajowym oznaczeniem składającym się wyłącznie z elementów służących do oznaczania np. jakości czy ilości towaru, ceny, przeznaczenia, sposobu, czasu lub miejsca wytworzenia, składu lub przydatności.

Ochronę znaku można także utracić, jeśli na skutek działań lub zaniedbań właściciela stanie się on w obrocie zwyczajowym oznaczeniem składającym się wyłącznie z elementów służących do oznaczania np. jakości czy ilości towaru, ceny, przeznaczenia, sposobu, czasu lub miejsca wytworzenia, składu lub przydatności.źródło: ShutterStock

Rejestracja znaku towarowego pozwala ochronić interesy przedsiębiorcy. Daje mu bowiem wyłączność na jego używanie. Czy jednak, np. w wyniku zaniedbań, rejestracja może wygasnąć, co spowoduje utratę ochrony?

Joanna Piłka rzecznik patentowy, kancelaria patentowa Patpol

Tak. Przedsiębiorca musi pamiętać o przedłużaniu ochrony przyznanej znakowi. Ochrona jest udzielana na 10 lat. Można jednak ją przedłużać o kolejne 10 lat. Warunkiem jest uiszczenie opłaty przed upływem okresu ochrony. Jeśli nie zostanie ona wniesiona, to rejestracja znaku wygaśnie, co spowoduje utratę ochrony.

Kolejnym wymogiem jest używanie zarejestrowanego znaku towarowego, z czego zdaje sobie sprawę niewielu przedsiębiorców. Jeśli bowiem znak nie jest używany w sposób rzeczywisty dla towarów, dla których został zarejestrowany, w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, to jego ochrona może wygasnąć.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane