statystyki

Kaczmarczyk: Sprawozdania NGO-sów trzeba uprościć. Nie mówimy o karaniu [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska24.09.2020, 07:25; Aktualizacja: 24.09.2020, 07:27
stos ustaw

Kiedy nowy projekt sprawozdawczości będzie gotowy?źródło: ShutterStock

- Zdecydowana większość działaczy NGO-sów to społecznicy, którzy realizują misję i nie w głowie im malwersacje - mówi Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Po tym, jak Zbigniew Ziobro i Michał Woś zaprezentowali pomysł rejestru organizacji finansowanych z zagranicy, wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że w NIW trwają zaawansowane prace nad projektem ujednoliconego systemu sprawozdawczego NGO-sów. Czym różni się on od pomysłu Solidarnej Polski?

Obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych są niespójne, np. zależą od formy prawnej podmiotu, a nie jego wielkości czy skali działalności i niekiedy się dublują. Pewne informacje są jawne, do innych ma dostęp tylko określony dysponent, np. administracja skarbowa. To generuje problemy.

Jakie?

Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego czy NIW, który jest organem uprawnionym, by dochodzić od NGO zwrotu środków, które np. zostały nieprawidłowo wydane z 1 proc., nie ma dostępu do tych sprawozdań. Musimy się o nie ubiegać lub prowadzić oddzielne postępowanie, co wydłuża proces. Inna nielogiczność to stosowanie tych samych wymogów wobec organizacji o rocznych przychodach na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych i tych, gdzie kwoty liczone są w milionach. Naszym celem jest więc ujednolicenie i stworzenie czytelnych reguł dla wszystkich.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane