statystyki

Członek rady nie może prowadzić konkurencyjnej działalności

autor: Marcin Borkowski22.09.2020, 16:00
Sąd podkreślił, że fakt prowadzenia działalności konkurencyjnej stanowi podstawę do odwołania takiego członka rady nadzorczej.

Sąd podkreślił, że fakt prowadzenia działalności konkurencyjnej stanowi podstawę do odwołania takiego członka rady nadzorczej.źródło: ShutterStock

W spółce akcyjnej trzeba utworzyć radę nadzorczą. Jej członków zasadniczo powołuje walne zgromadzenie, o ile statut nie stanowi inaczej. Czy jednak w pewnych sytuacjach konkretni akcjonariusze mogą mieć bezpośredni wpływ na powołanie członków rady?

Jest to możliwe w przypadku wyboru członków rady nadzorczej w ramach tzw. głosowania oddzielnymi grupami. W tym celu należy podzielić ogólną liczbę akcji w spółce przez liczbę członków rady. Osoby reprezentujące na walnym zgromadzeniu ustaloną liczbę akcji tworzą oddzielną grupę. Dana grupa może dokonać wyboru jednego członka rady. Nie bierze jednak udziału w wyborze pozostałych członków. Jeżeli uda się utworzyć inne grupy akcjonariuszy, to one też mogą dokonać wyboru „swoich” członków rady.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Adam(2020-09-22 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Ten 30 września, to już się spółką po nocach śni..gdyby coś polecam kancelarię prawną Rachelski i Wspólnicy, ...bardzo duże wsparcie w zakresie dematerializacji, ale też doradztwo, pokazanie kierunku w którym firma będzie mogła zoptymalizować swoje koszty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane