Trwa kontrola 20 największych sieci handlowych

autor: Patrycja Otto08.09.2020, 07:37; Aktualizacja: 08.09.2020, 07:38
Kontrola sieci potrwa do końca roku. Potem mają nią zostać objęte inne podmioty z rynku.

Kontrola sieci potrwa do końca roku. Potem mają nią zostać objęte inne podmioty z rynku.źródło: ShutterStock

Pierwsze wyniki potwierdzają sygnały, że kontrahenci wciąż są przez nie wykorzystywani.

Cel kontroli prowadzonej przez UOKiK jest jeden: sprawdzenie, czy sieci handlowe nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej kosztem kontrahentów. A dokładnie w jakiej wysokości i kiedy naliczają rabaty i upusty oraz na jakich zasadach pobierają dodatkowe opłaty. Producenci i dostawcy od lat skarżą się, że stosowane przez największe podmioty zasady współpracy są dla nich krzywdzące.

– Skala opłat i upustów sięga w sumie 30 proc. wartości dostawy. Dodam, że im dłużej trwa współpraca, tym bardziej rosną wydatki. Zaczyna się bowiem od niewielkich rabatów i pojedynczych opłat, potem dochodzą kolejne, większe, które jeszcze bardziej wiążą nas z siecią. I po latach nagle okazuje się, że tyle już zainwestowało się we współpracę, że rezygnacja z niej oznaczałaby stratę. Poza tym na skutek postępującej konsolidacji rynku ciężko szukać nowego odbiorcy. Zwłaszcza że zasady współpracy są wszędzie takie same – mówi jeden z producentów żywności współpracujący z największymi firmami handlowymi w kraju.

Idzie jednak nowe. UOKiK ma plan, jak to zmienić.

– Chcemy znormalizować warunki współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, sprawić, by korzyści czerpały w równym stopniu obie strony kontraktu – tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodaje, że pierwsze pokontrolne wnioski nie pozostawiają złudzeń co do tego, że jest to konieczne.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane