Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na systemową stabilność i społeczne skutki przestępstw finansowych. Deloitte i IFF spostrzegają, że zmiany przepisów wprowadzone w następstwie światowego kryzysu bankowego na pewno zwiększyły stabilność międzynarodowego systemu finansowego.
Mimo to w Unii Europejskiej przechwytywanych jest zaledwie mniej niż 1 proc. nielegalnych przepływów finansowych. „To wszystko oddziałuje na najbardziej wrażliwe grupy społeczne, często prowadząc do wykluczenia finansowego. Skorumpowani urzędnicy państwowi okradają budżety swoich krajów i zmniejszają zdolność rządów do finansowania usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna i bezpieczna infrastruktura miejska” – czytamy w opracowaniu.
Po drugie, spada skuteczność zwalczania przestępczości finansowej. Choć państwa przeznaczają na walkę coraz większe zasoby – i ludzkie, i technologiczne, i ekonomiczne – to proceder wcale nie jest w odwrocie. Przestępcy znajdują coraz to nowe metody unikania odpowiedzialności i rozszczelniania systemu.
Po trzecie, autorzy raportu starają się podpowiedzieć decydentom, w jaki sposób należy udoskonalać obecne już rozwiązania, by wygrać z przestępcami.
– Połączenie reformy przepisów, zmian kulturowych i wdrożenia nowych technologii mogłoby znacznie zwiększyć skuteczność działań rządów, organów ścigania i branży finansowej w przeciwdziałaniu zagrożeniom ze strony przestępców finansowych – mówi Adam Kwiecień, menedżer w zespole forensic i financial crime w Deloitte, cytowany w komunikacie prasowym przesłanym redakcji przez firmę.
Wskazówek dla decydentów jest siedem. Kluczowa dotyczy spostrzeżenia, że system jest tak szczelny, jak szczelne są najsłabsze ogniwa. Dlatego światowi gracze powinni pamiętać, że w ich interesie jest zachęcanie do wdrażania najwyższych standardów wszystkich, w tym mniejszych państw.
Deloitte i IFF radzą też rozwijać partnerstwo publiczno-prywatne. Zdaniem autorów opracowania jest ono w wielu państwach traktowane po macoszemu, tymczasem doświadczenia z państw bardziej rozwiniętych w tej kwestii pokazują, że szeroka współpraca pozwala na poprawę przepływu informacji, a co za tym idzie zapobieganie wtargnięciom przestępców do systemu finansowego.
Istotnym czynnikiem jest również usprawnianie technologii. W przeprowadzonej analizie czytamy, że Grupa G-20 oraz społeczność międzynarodowa powinny wspierać proces wprowadzania innowacyjnych rozwiązań technologii nadzoru finansowego, które mają pomagać w zwalczaniu przestępstw finansowych.
– To co może pomóc instytucjom obowiązanym w rozwoju technologii, to regulacje nakierowane na zwiększenie możliwości w zakresie wymiany danych między instytucjami finansowymi oraz wprowadzenie rozwiązań zapewniających lepszą jakość tych danych – uważa Mateusz Ordyk, partner w Deloitte Legal.