Jak podnieść zarzut potrącenia w sprawie gospodarczej [WZÓR]

autor: Anna Borysewicz11.08.2020, 12:25; Aktualizacja: 11.08.2020, 12:25
Zarzut potrącenia (w sensie procesowym) można zgłosić tylko w piśmie procesowym. A do tego dokumentu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pozwu, z wyjątkiem unormowań odnoszących się do opłat.

Zarzut potrącenia (w sensie procesowym) można zgłosić tylko w piśmie procesowym. A do tego dokumentu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pozwu, z wyjątkiem unormowań odnoszących się do opłat.źródło: ShutterStock

Nasza spółka z o.o. została pozwana przez inną spółkę z o.o. w sprawie o zapłatę 11 tys. zł. Tymczasem podmiot ten również jest naszym dłużnikiem, zalega nam 12 tys. zł. Oświadczenie o potrąceniu zostało przesłane faksem do powodowej spółki. Czy również w procesie mogę podnieść zarzut potrącenia? Jak powinno wyglądać ewentualne pismo do sądu?

Zarzut potrącenia w procesie może być podniesiony przez pozwanego tylko wtedy, gdy:

  • jego wierzytelność wywodzi się z tego samego stosunku prawnego co wierzytelność dochodzona przez powoda;
  • jest to inna, niż określona powyżej, jego wierzytelność względem powoda, pod warunkiem że jest ona niesporna lub uprawdopodobniona dokumentem niepochodzącym wyłącznie od pozwanego (np. fakturą podpisaną przez powoda).

Jego podniesienie musi zaś nastąpić nie później niż przy wdaniu się w spór co do istoty sprawy (np. w odpowiedzi na pozew) albo w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy wierzytelność pozwanego stała się wymagalna.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane