statystyki

Gospodarka kreatywna w Polsce będzie nadal rosła

autor: Elżbieta Rutkowska22.07.2020, 07:50; Aktualizacja: 22.07.2020, 07:50
Wzrost segmentu kreatywnego nie jest prostym przejawem wzrostu udziału usług w PKB.

Wzrost segmentu kreatywnego nie jest prostym przejawem wzrostu udziału usług w PKB.źródło: ShutterStock

Udział w PKB branż opartych na kapitale intelektualnym szybko pnie się do góry. Epidemia koronawirusa może ten trend tylko wzmocnić.

Od 2010 r. udział gospodarki kreatywnej w całkowitej wartości dodanej tworzonej w Polsce wzrósł o ponad połowę – z 4 proc. w 2010 r. do 6,3 proc. w 2018 r. Przedsiębiorstwa, których podstawowym czynnikiem wytwórczym jest kreatywność i kapitał intelektualny, wygenerowały w 2018 r. 117 mld zł wartości dodanej. W ostatnich latach ich znaczenie wzrosło najbardziej. Od 2015 do 2018 r. średnioroczne tempo realnego wzrostu tego sektora wyniosło 13,1 proc. To ponad trzy razy szybciej od całej gospodarki. W konsekwencji gospodarka kreatywna odpowiadała za jedną szóstą krajowego wzrostu.

– Można przewidywać, że w kolejnych dekadach znaczenie gospodarki kreatywnej w rozwoju gospodarczym będzie rosło – uważa Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który przygotował raport „Rola gospodarki kreatywnej w Polsce”. – Proces ten może przyspieszyć po kryzysie wywołanym epidemią COVID-19, bo głębokie kryzysy zazwyczaj zmieniają reguły gry w gospodarce, a dodatkowo charakter obecnego sprawia, że szczególnie istotny impuls do rozwoju może otrzymać sektor cyfrowy – dodaje Sawulski.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane