statystyki

Daniel Obajtek realizuje wizję superkoncernu

autor: Julita Żylińska, Marek Tejchman15.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 15.07.2020, 08:23
Daniel Obajtek, PKN Orlen

Daniel Obajtek, PKN Orlenźródło: ShutterStock

Orlen uzyskał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu i od razu zapowiedział kolejną akwizycję – gazowej spółki PGNiG.

Wczoraj został podpisany list intencyjny dotyczący przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem między płocką spółką a Skarbem Państwa, który ma prawie 72 proc. udziałów w kapitale zakładowym gazowego koncernu. Model transakcji i inne szczegóły zostaną dopiero uzgodnione.

O możliwości połączenia PKN Orlen i PGNiG w branży spekulowano już od kilku tygodni, ale jeszcze w połowie czerwca wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił dziennikarzom, że na razie nie ma tego w najbliższych planach.

– Może chodziło o to, żeby nie drażnić Brukseli przed decyzją w sprawie Lotosu – mówi nam rozmówca z branży. Polski rząd i Orlen spodziewają się, że Komisja Europejska łatwiej zgodzi się na fuzję z PGNiG, bo działalności obu spółek nie zazębiają się w takim stopniu, jak Orlenu i Lotosu. Negocjacje z KE w sprawie tego ostatniego połączenia trwały od listopada 2018 r., kiedy to płocka spółka złożyła wstępny wniosek w tej sprawie.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane