statystyki

„Kalifornijskie RODO” istotne również dla polskich firm

autor: Jakub Styczyński09.07.2020, 08:31; Aktualizacja: 09.07.2020, 14:26
Jakie jednak konkretnie podmioty muszą przestrzegać CCPA?

Jakie jednak konkretnie podmioty muszą przestrzegać CCPA?źródło: ShutterStock

Prawo amerykańskiego stanu dotyczące prywatności musi być przestrzegane także przez zagraniczne firmy, które przetwarzają dane osobowe jego rezydentów. W przeciwnym razie przedsiębiorcom grożą wielotysięczne kary oraz pozwy o odszkodowania.

Od 1 lipca 2020 r. kalifornijska ustawa o ochronie prywatności konsumentów (CCPA) jest egzekwowalna przez Prokuratora Generalnego Kalifornii (organ nadzorczy w zakresie ochrony danych) w stosunku do przedsiębiorców z całego świata, a więc także z Polski. Prawnicy porównują tę regulację do unijnego RODO, gdyż ona także dotyczy ochrony danych osobowych w sieci, zawiera dotkliwe kary finansowe oraz muszą jej przestrzegać podmioty zagraniczne – o ile przetwarzają informacje o mieszkańcach regionu, w którym wspomniany akt prawny powstał.

– Wielu polskich przedsiębiorców może nie być świadomych konieczności przestrzegania CCPA. Tymczasem skutki jego naruszenia mogą być bardzo dotkliwe i poważnie nadszarpnąć budżety rodzimych firm – przestrzega dr Jacek Markowski, adwokat w Kancelarii Adwokackiej Jacek Markowski.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • qwe(2020-07-09 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ostatnio zaroiło się od przepisów, które wymuszają swoje zastosowanie na podmiotach, które nie muszą być świadome ich istnienia, ba, nawet nie muszą znać języka, w którym te przepisy są spisane. Teoretycznie mamy konwencje dotyczące prawa właściwego, możemy dokonać jego wyboru i wtedy strony umowy powinny mieć kontrolę według jakiego prawa umowa została zawarta. Ale przez takie przepisy nie mają. Przypomina to sytuację występującą w antycznym prawie rzymskim, gdzie sędzia zadawał pytanie "Quo Iege professus es vivere" - według jakiego prawa żyjesz. Chyba to byłoby najrozsądniejsze wyjście w świecie cyfrowym, gdzie nie znamy miejsca pobytu stron umowy, a miejsce położenia serwera jest nieokreślone (w chmurze). Każda ze stron powinna więc zadeklarować swoje prawo, a reguły kolizyjne określałyby, które regulacje mają zastosowanie. W przeciwnym razie - gdy strony nie wiedzą, według jakiego prawa żyje druga - każda strona powinna stosować własne prawo - bo te zna. Czyli Europejczyk prawo UE (RODO) a obywatel USA mieszkający w stanie Kalifornia - prawo amerykańskie stanu Kalifornia. Czyli w skrócie, jak nie wiem co stosować, chronię Twoje dane osobowe, według swojego prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane