„Jak to wszystko policzyć, czyli instytucje finansowe i ich księgi w dobie kryzysu” – tak brzmiał temat dyskusji przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną w czasie Europejskiego Kongresu Finansowego Online.
Pandemia COVID-19 spowodowała duże zawirowania w sektorze finansowym. Wprowadzone dla dobra klientów rozwiązania niespodziewanie uderzyły rykoszetem w banki i instytucje pożyczkowe. Krytykowany od dawna model podatku bankowego jeszcze bardziej skomplikował sytuację w czasie, gdy trzykrotnemu obniżeniu uległy stopy procentowe. Bezwzględne standardy rachunkowości postawiły instytucje finansowe przed koniecznością podejmowania działań, których rezultaty trudno dziś przewidzieć. W czasie realizacji wielkich tarcz antykryzysowych sektor bankowy został też w pewnym stopniu zepchnięty przez państwo do roli instytucji obsługującej programy rządowe i świadczących cyfrowe usługi dla administracji publicznej.
Jak w tej sytuacji wygląda podstawowa działalność banków, czyli zarabianie pieniędzy? Czy nowa sytuacja nie zagraża rynkowemu mechanizmowi alokacji kapitału, który ma zasadnicze znaczenie dla zdrowej gospodarki? I jakie znajduje to odbicie w księgach rachunkowych instytucji finansowych? Odpowiedziom na te i wiele innych pytań poświęcona była debata prowadzona przez Marka Tejchmana, zastępcę redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej.