Dotacje i pożyczki dla przedsiębiorców, w tym dla podmiotów ekonomii społecznej, to przykłady tego, jak fundusze europejski pomagają w walce z kryzysem – mówiła w środę w Bielawie (Dolnośląskie) minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister odwiedziła w środę Wielobranżową Spółdzielnie Socjalną ARTE w Bielawie. Spółdzielnia pomaga ludziom, którzy z różnych względów znaleźli się w trudnej sytuacja życiowej – zawodowej, rodzinnej czy społecznej.

"Na przykładzie Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej ARTE możemy pokazać, jak fundusze europejskie działają, jak one faktycznie funkcjonują i jak można je wykorzystać" – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej w tym kontekście wymieniła tzw. pożyczkę płynnościową dla podmiotów ekonomii społecznej.

"Tę pożyczkę uruchomiliśmy w połowie kwietnia. To nowość, ponieważ można ją przeznaczyć na cele obrotowe, czyli wynagrodzenia, opłaty rachunków czy na zakup potrzebnych elementów do produkcji" – mówiła minister.

Pożyczka – jak podkreślała Jarosińska-Jedynak – jest oprocentowana 0,1 proc. w skali roku, a karencja w jej spłacie wynosi 12 miesięcy. "Co najważniejsze, pożyczka może być częściowo umorzona, jeśli podmiot postanowi zachować miejsca pracy" – mówiła minister.

Dodała, że takie przedsięwzięcia jak Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna ARTE pozwala ludziom na nową jakość życia. "A fundusze europejskie, które uruchomiliśmy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w tym pomagają" – mówiła minister.

Prezes spółdzielni Jarosław Pilecki podkreślił, że kierowana przez niego spółdzielnia zajmuje się ludźmi, którzy "nie nadążają za pędem świata". "Fundusze, które są teraz dostępne, pozwalają nam funkcjonować płynnie. Tak naprawdę przez czas epidemii nie odczuliśmy zachwiania w naszym funkcjonowaniu, normalnie działamy i się rozwijamy" – mówił.

Dodał, że spółdzielnia zajmuje się m.in. remontami mieszkań u ludzi, których z różnych względów na to nie stać. "Zajmujemy się osobami defaworyzowanymi w różnych sferach swojego życia” – powiedział.