statystyki

Tarcza antykryzysowa: Za darmo przez rzeki i jeziora z pasażerami i ładunkiem

autor: Zofia Jóźwiak18.06.2020, 10:20; Aktualizacja: 18.06.2020, 23:26
Kaszuby, jezioro Wdzydze

Zwolnienie z opłat na rzecz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa to jedna z form pomocy przewidzianej w ramach tarczy antykryzysowej.źródło: ShutterStock

Aż do końca września przedsiębiorcy świadczący usługi żeglugowe nie muszą płacić za korzystanie ze śródlądowych szlaków i urządzeń wodnych. Można też uniknąć daniny za dzierżawę akwenów.

Zwolnienie z opłat na rzecz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie za korzystanie ze śluz i odcinków śródlądowych dróg wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa to jedna z form pomocy przewidzianej w ramach tarczy antykryzysowej. Ma to wesprzeć tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na przewozie wodą ładunków, eksploatacji złóż i kruszyw oraz wykonywaniu prac technicznych, a także tych zajmują się ruchem pasażerskim i turystycznym. Jak tłumaczy rząd, możliwość czasowego zwolnienia z obowiązku wnoszenia opłat pozwoli na zminimalizowane negatywnych skutków i utrzymanie działalności przewozowej branży żeglugowej mimo spodziewanego spadku popytu w sezonie żeglugowym w 2020 r. Zwolnienie jest ustawowe, a więc żeby z niego korzystać – nie trzeba wypełniać żadnego wniosku.

Dla wszystkich

Co ważne, zwolnienie z opłaty należności dotyczy jednostek pływających wszystkich kategorii. Nie ma też znaczenia, czy statek lub barka należą do osoby fizycznej czy do przedsiębiorcy, obowiązek opłaty (a obecnie zwolnienie z niego) dotyczy bowiem korzystania z drogi wodnej i urządzenia wodnego, a nie z samego faktu zarejestrowania określonego rodzaju działalności bądź posiadania jednostki pływającej.

Jakie były zasady płatności przed zawieszeniem opłat? Przy korzystania ze śluz i pochylni stawka zależała od rodzaju i wielkości statku oraz od godzin, w których przepływano przez urządzenie (taniej jest od godz. 7.00 do 19.00, drożej od godz. 19.00 do 7.00). W przypadku dróg wodnych stawka zależała od liczby pasażerów lub masy ładunków i długości przebytej drogi wodnej.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane