Szturm na fryzjerów podniósł ceny ich usług i ograniczył spadek inflacji

autor: Marek Chądzyński16.06.2020, 09:22; Aktualizacja: 16.06.2020, 09:23
Ceny usług w maju były wyższe aż o 7,1 proc. niż rok wcześniej i to przede wszystkim przykuło uwagę ekonomistów w publikowanych wczoraj danych GUS o inflacji.

Ceny usług w maju były wyższe aż o 7,1 proc. niż rok wcześniej i to przede wszystkim przykuło uwagę ekonomistów w publikowanych wczoraj danych GUS o inflacji.źródło: ShutterStock

Usługi drożeją znacznie szybciej niż towary. To bezpośredni skutek walki z pandemią.

C eny usług w maju były wyższe aż o 7,1 proc. niż rok wcześniej i to przede wszystkim przykuło uwagę ekonomistów w publikowanych wczoraj danych GUS o inflacji. To, że ogólny wskaźnik będzie spadał, nikogo nie zaskoczyło. W maju inflacja obniżyła się do 2,9 proc. w porównaniu z 3,4 proc. w kwietniu.

Dane o usługach potwierdziły powszechne odczucia: po odmrożeniu gospodarki i skokowym wzroście odłożonego wcześniej popytu ceny rosły. Dotyczyło to zwłaszcza sektora beauty, otwartego w połowie maja po dwumiesięcznej przerwie.

Szturm na zakłady fryzjerskie wcześniej był widoczny m.in. w rosnącej wartości i liczbie transakcji kartami płatniczymi. Firma eService, operator terminali płatniczych, informowała na początku czerwca, że po odmrożeniu średnia wysokość rachunków za usługi fryzjerskie wzrosła o 14 proc. Wiązano to z uwzględnieniem dodatkowych kosztów związanych z zapewnieniem środków ochrony i higieny w cenach usług.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • poj(2020-06-20 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    A to ciekawe.Byłem dwa dni temu u fryzjera i zapłaciłem tyle samo co przed coronką .Natomiast w sklepie spożywczym prawie wszystko poszłomw górę.I jak to wytłumaczyć?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane