statystyki

Awanturnik w samolocie może pozbawić odszkodowania za opóźniony lot

autor: Patryk Słowik15.06.2020, 08:02; Aktualizacja: 15.06.2020, 08:02
W wydanym kilka dni temu wyroku trybunał stwierdził, że wystąpienie zagrożenia bezpieczeństwa, jakim może być obecność awanturnika na pokładzie, może stanowić „nadzwyczajną okoliczność”. Bo nie jest to naturalna sytuacja, którą przewoźnik może przewidzieć.

W wydanym kilka dni temu wyroku trybunał stwierdził, że wystąpienie zagrożenia bezpieczeństwa, jakim może być obecność awanturnika na pokładzie, może stanowić „nadzwyczajną okoliczność”. Bo nie jest to naturalna sytuacja, którą przewoźnik może przewidzieć.źródło: ShutterStock

Zachowanie pasażera zakłócające porządek na pokładzie samolotu może stanowić „nadzwyczajną okoliczność”, a w konsekwencji skutkować zwolnieniem się przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty odszkodowań za opóźnienie przy realizacji kolejnego lotu. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości UE.

Luksemburscy sędziowie po raz kolejny zajęli się wykładnią rozporządzenia nr 261/2004 w sprawie praw pasażerów lotniczych. W największym skrócie, przewiduje ono, że za co najmniej trzygodzinne opóźnienie w realizacji lotu lub jego odwołanie przewoźnik musi wypłacić pasażerom odszkodowanie. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Otóż przedsiębiorca może się skutecznie zwolnić z obowiązku zapłaty, jeżeli wykaże, że odwołanie lub opóźnienie lotu było spowodowane „nadzwyczajnymi okolicznościami”, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia racjonalnych środków.

Sprawa, która zawisła w trybunale, dotyczyła sporu pomiędzy portugalskim pasażerem a tamtejszą linią lotniczą. Odmówiła ona wypłaty odszkodowania, powołując się na „nadzwyczajną okoliczność”. A była nią obecność na pokładzie samolotu, którym miał być realizowany lot powoda, podczas poprzedniego rejsu pasażera zakłócającego porządek. Lizboński sąd uznał, że rozstrzygnięcie sprawy wymaga zajęcia stanowiska przez TSUE.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane