Jak określić zatrudnienie przy uzyskiwaniu pomocy z PFR [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

autor: Joanna Śliwińska02.06.2020, 11:20; Aktualizacja: 02.06.2020, 11:20
Już niedługo dofinansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju będą mogły otrzymać także duże firmy, bo Komisja Europejska zatwierdziła przeznaczoną dla nich pomoc. Wciąż jednak wiele wątpliwości budzą zasady dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców określone w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”.

Już niedługo dofinansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju będą mogły otrzymać także duże firmy, bo Komisja Europejska zatwierdziła przeznaczoną dla nich pomoc. Wciąż jednak wiele wątpliwości budzą zasady dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców określone w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”.źródło: ShutterStock

Inaczej liczy się je przy ustalaniu wielkości firmy dla potrzeb kwalifikacji do programu, a inne zasady obowiązują przy wskazywaniu wysokości przysługującej subwencji i jej rozliczaniu.

Już niedługo dofinansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju będą mogły otrzymać także duże firmy, bo Komisja Europejska zatwierdziła przeznaczoną dla nich pomoc. Wciąż jednak wiele wątpliwości budzą zasady dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców określone w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”. Szczególnie wiele pytań dotyczy sposobu liczenia stanu zatrudnienia. Odpowiadamy na wybrane pytania.

Czy osoby na urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim) i wychowawczym są liczone do stanu zatrudnienia?

To zależy, czy chodzi o stan zatrudnienia pozwalający na określenie statusu przedsiębiorcy (mikro, mały czy średni przedsiębiorca), czy też o obliczenie wielkości subwencji (w przypadku mikroprzedsiębiorców) lub procentu zwracanej subwencji. W pierwszym przypadku nie uważa się za pracowników osób przebywających na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych i zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Nie są one więc wliczane do stanu zatrudnienia. Jednak na potrzeby obliczenia wielkości subwencji lub procentu umarzanej subwencji – osoby na urlopie wychowawczych i macierzyńskim są wliczane do liczby zatrudnionych.

Czy osoby zatrudnione na umowy-zlecenia, za które opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, są liczone do stanu zatrudnienia? Czy ma znaczenie, że zleceniobiorcy są zatrudniani jednorazowo lub zlecenia się powtarzają?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane