statystyki

Rady nadzorcze spółek mogą funkcjonować zdalnie

02.06.2020, 08:50; Aktualizacja: 02.06.2020, 08:50
Zgodnie z obecnymi przepisami rady nadzorcze mogą funkcjonować zdalnie. Może się to odbywać przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w trybie pisemnym lub też w trybie pisemnym za pośrednictwem innego członka rady.

Zgodnie z obecnymi przepisami rady nadzorcze mogą funkcjonować zdalnie. Może się to odbywać przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w trybie pisemnym lub też w trybie pisemnym za pośrednictwem innego członka rady.źródło: ShutterStock

Stan epidemii utrudnił działanie rad nadzorczych wielu spółek. Część członków tych organów nie jest np. w stanie brać udziału w posiedzeniach organizowanych w tradycyjny sposób. Jak zatem w tej sytuacji zapewnić właściwe działanie rad spółek?

Zgodnie z obecnymi przepisami rady nadzorcze mogą funkcjonować zdalnie. Może się to odbywać przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w trybie pisemnym lub też w trybie pisemnym za pośrednictwem innego członka rady. Z możliwości tych można skorzystać, jeżeli umowa spółki lub statut nie stanowią inaczej. Podjęta w takim trybie uchwała jest ważna wyłącznie wtedy, gdy wszyscy członkowie rady nadzorczej zostali powiadomieni o treści jej projektu oraz co najmniej połowa z nich wzięła udział w podejmowaniu uchwały. Umowa spółki lub statut mogą przewidywać surowsze wymagania dotyczące podejmowania uchwał przez radę nadzorczą w wyżej wymienionych trybach.

Warto jednocześnie podkreślić, że w spółce akcyjnej jej rada nadzorcza powinna określić w formie regulaminu szczegółowe zasady udziału w posiedzeniach przy wykorzystywaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Co ważne, rada może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość także w sprawach, dla których umowa spółki lub statut przewiduje głosowanie tajne. Może to mieć miejsce wówczas, gdy żaden z członków rady nadzorczej nie zgłosi sprzeciwu wobec takiego sposobu procedowania.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane