statystyki

Które apteki dają więcej państwu

autor: Patryk Słowik27.05.2020, 08:24; Aktualizacja: 27.05.2020, 08:25
43 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce należy do sieci aptecznych, 57 proc. to apteki indywidualne

43 proc. ogólnej liczby aptek w Polsce należy do sieci aptecznych, 57 proc. to apteki indywidualneźródło: ShutterStock

„Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne”. Od tych słów zaczyna się najnowsze opracowanie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. To ciąg dalszy sporu między sieciami aptecznymi a indywidualnymi farmaceutami, wspieranymi przez samorząd aptekarski, o to, które podmioty dają więcej państwu.

Zaczęło się od zarzutów indywidualnych farmaceutów wobec sieci aptecznych, że te ostatnie nie płacą w Polsce podatków. Sieci zaś odpowiedziały, że patrzenie wyłącznie na podatek CIT to nonsens.

Kwota blisko 1,3 mld zł ujęta w raporcie ZPP i PharmaNET obejmuje zatem składki ZUS od wynagrodzeń, podatek dochodowy PIT od wynagrodzeń pracowników oraz podatek dochodowy właściciela apteki (PIT lub CIT). W takim ujęciu, jak policzyła firma analityczna PEX PharmaSequence, sieci apteczne wpłaciły do budżetu państwa dwa razy więcej od aptek indywidualnych.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane