statystyki

PKB lepsze od prognoz. Ale teraz będzie gorzej

autor: Marek Chądzyński18.05.2020, 08:40; Aktualizacja: 18.05.2020, 08:46
Covid-19 uderzył już w I kwartale

Covid-19 uderzył już w I kwartaleźródło: DGP

Polska weszła w pandemiczny kryzys z rozpędzoną gospodarką. Ale mimo to wyniki za I kwartał wskazują na początek recesji

Piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego o stanie gospodarki są dobre: PKB wzrósł w porównaniu z I kwartałem 2019 r. aż o 1,9 proc. Aż, bo ekonomiści spodziewali się słabszego wzrostu, oscylującego wokół 1,5 proc., zakładając, że lockdown wprowadzony w połowie marca tylko pogłębi to, co widać było już wcześniej. Polska gospodarka wyraźnie hamowała już bowiem w drugiej połowie 2019 r., a nowe programy socjalne, jakie rząd zaordynował z okazji ubiegłorocznych wyborów wraz z obniżeniem podatków, zdawały się nie mieć na to wpływu. Tymczasem styczeń i luty 2020 r. musiały być naprawdę dobre, skoro tylu ekonomistów dało się zaskoczyć publikacją GUS.

– Drastyczny spadek aktywności obserwowany w drugiej połowie marca nie wyzerował ożywienia gospodarczego z dwóch pierwszych miesięcy roku. Dzięki dobremu punktowi startowemu wynik krajowej gospodarki jest wyraźnie lepszy niż w Niemczech – zauważają eksperci banku PKO BP, którzy obstawiali wyhamowanie gospodarczego wzrostu do 0,5 proc. PKB.

Informacje z GUS są też pozytywne, jeśli zestawić je z danymi z innych krajów. Widać, że COVID-19 siał już spustoszenie w europejskich gospodarkach dużo większe niż w polskiej. Co prawda w ciągu trzech pierwszych miesięcy, porównując I kwartał 2020 r. do IV kwartału 2019 r. – PKB w Polsce spadł o 0,5 proc., ale inni mają znacznie gorzej. – Polska w I kwartale pozostaje powyżej średniej dla najbliższych sąsiadów z Europy Środkowej, zarówno pod względem wzrostu kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Znacznie lepiej niż Czechy odnotowujące głęboki spadek, nieznacznie gorzej niż Węgry, a także Rumunia, których wzrost był bardziej dodatni niż w Polsce. Środki blokujące nałożone w Polsce były mniej dotkliwe niż w południowych krajach strefy euro, dlatego polski PKB skurczył się tylko o 0,5 proc. kwartał do kwartału, mniej niż średnia w strefie euro, która wyniosła minus 3,8 proc. – zauważa Rafał Benecki, ekonomista Banku ING.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane