statystyki

PKB lepsze od prognoz. Ale teraz będzie gorzej

autor: Marek Chądzyński18.05.2020, 08:40; Aktualizacja: 18.05.2020, 08:46
Covid-19 uderzył już w I kwartale

Covid-19 uderzył już w I kwartaleźródło: DGP

Polska weszła w pandemiczny kryzys z rozpędzoną gospodarką. Ale mimo to wyniki za I kwartał wskazują na początek recesji

Piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego o stanie gospodarki są dobre: PKB wzrósł w porównaniu z I kwartałem 2019 r. aż o 1,9 proc. Aż, bo ekonomiści spodziewali się słabszego wzrostu, oscylującego wokół 1,5 proc., zakładając, że lockdown wprowadzony w połowie marca tylko pogłębi to, co widać było już wcześniej. Polska gospodarka wyraźnie hamowała już bowiem w drugiej połowie 2019 r., a nowe programy socjalne, jakie rząd zaordynował z okazji ubiegłorocznych wyborów wraz z obniżeniem podatków, zdawały się nie mieć na to wpływu. Tymczasem styczeń i luty 2020 r. musiały być naprawdę dobre, skoro tylu ekonomistów dało się zaskoczyć publikacją GUS.

– Drastyczny spadek aktywności obserwowany w drugiej połowie marca nie wyzerował ożywienia gospodarczego z dwóch pierwszych miesięcy roku. Dzięki dobremu punktowi startowemu wynik krajowej gospodarki jest wyraźnie lepszy niż w Niemczech – zauważają eksperci banku PKO BP, którzy obstawiali wyhamowanie gospodarczego wzrostu do 0,5 proc. PKB.

Informacje z GUS są też pozytywne, jeśli zestawić je z danymi z innych krajów. Widać, że COVID-19 siał już spustoszenie w europejskich gospodarkach dużo większe niż w polskiej. Co prawda w ciągu trzech pierwszych miesięcy, porównując I kwartał 2020 r. do IV kwartału 2019 r. – PKB w Polsce spadł o 0,5 proc., ale inni mają znacznie gorzej. – Polska w I kwartale pozostaje powyżej średniej dla najbliższych sąsiadów z Europy Środkowej, zarówno pod względem wzrostu kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Znacznie lepiej niż Czechy odnotowujące głęboki spadek, nieznacznie gorzej niż Węgry, a także Rumunia, których wzrost był bardziej dodatni niż w Polsce. Środki blokujące nałożone w Polsce były mniej dotkliwe niż w południowych krajach strefy euro, dlatego polski PKB skurczył się tylko o 0,5 proc. kwartał do kwartału, mniej niż średnia w strefie euro, która wyniosła minus 3,8 proc. – zauważa Rafał Benecki, ekonomista Banku ING.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane