Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców najważniejsze jest w tej chwili odmrażanie gospodarki. To uratuje tysiące miejsc pracy, ale potrzeba dalszych działań antykryzysowych - ocenił Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

"Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj szczegóły trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Zapowiedział, że od 18 maja będą mogły funkcjonować restauracje, kawiarnie i bary, ale też zakłady fryzjerskie i kosmetyczne" - napisał Baczewski w komentarzu.

"Dla zdecydowanej większości przedsiębiorców najważniejsze jest w tej chwili odmrażanie gospodarki" - ocenił. Dodał, że z badania Konfederacji Lewiatan wynika, że tak uważa 71 proc. firm. "Teraz najpilniejsze jest uruchomienie usług i zwiększenie skali handlu, co częściowo stanie się od poniedziałku" - skomentował Baczewski.

Reklama

Dyrektor Lewiatana przekonywał, że bez pilnego odmrażania, w sposób bezpieczny, działalności gospodarczej, przedsiębiorcy będą mieli coraz większe problemy z prowadzeniem biznesu. "Już obecnie, co też wynika z naszego badania, 5 proc. właścicieli nie jest w stanie utrzymać firmy i podjęła działania w kierunku jej likwidacji, 43 proc. wytrzyma jeszcze jeden - dwa miesiące, a 20 proc. przetrwa trzy-cztery miesiące" - napisał.

Baczewski napisał, że konsekwencją upadku firm będzie utrata tysięcy miejsc pracy i dlatego czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie. "Nasze firmy walczą o przetrwanie i oczekują przemyślanych oraz szybkich decyzji rządu" - stwierdził. "Większość przedsiębiorców wprowadza oszczędności i angażuje swoje pieniądze, relatywnie niewielu decyduje się na razie na zwolnienia i obniżki wynagrodzeń" - dodał.

Dyrektor Lewiatana napisał, że 75 proc. ankietowanych jest przekonana, że rząd nie ma jasnej strategii odmrażania gospodarki. "Firmy oczekują nie tylko kolejnych informacji o możliwości wznowienia działalności i nowych reżimach sanitarnych do wprowadzenia. Większość z nich wie, że będzie musiała przejść przez kryzys, a rozwiązania z tarczy antykryzysowej wkrótce się skończą" - ocenił.

Dlatego - zdaniem Baczewskiego - odmrażanie kolejnych branż gospodarki powinno być ogłaszane razem z pakietem dalszych działań antykryzysowych.

"Nie muszą one koniecznie oznaczać wsparcia finansowego" - napisał. "Wiele firm oczekuje zmian w prawie, które pozwolą im się dostosować do nowej rzeczywistości, jak np. uelastycznienie prawa pracy, uregulowanie warunków pracy zdalnej, umożliwienie stosowania elektronicznych dokumentów, np. faktur oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych" - dodał.