Aport lub fuzja mogą wykluczyć spółkę z pomocy

autor: Jakub Styczyński17.05.2020, 10:30; Aktualizacja: 17.05.2020, 10:33
Przyjęty w tarczy antykryzysowej sposób liczenia spadku obrotów nie bierze pod uwagę sytuacji podmiotów, które połączyły się z innymi. Trudniej im wykazać, że są w gorszej sytuacji finansowej.

Przyjęty w tarczy antykryzysowej sposób liczenia spadku obrotów nie bierze pod uwagę sytuacji podmiotów, które połączyły się z innymi. Trudniej im wykazać, że są w gorszej sytuacji finansowej.źródło: ShutterStock

Przyjęty w tarczy antykryzysowej sposób liczenia spadku obrotów nie bierze pod uwagę sytuacji podmiotów, które połączyły się z innymi. Trudniej im wykazać, że są w gorszej sytuacji finansowej.

Przedsiębiorcy i prawnicy zgłaszają nam, że część firm została wykluczona przez ustawodawcę z możliwości skorzystania z tych form pomocy publicznej, w przypadku których warunkiem jej uzyskania jest konieczność wykazania spadku dochodów. Chodzi tu np. o dofinansowanie kosztów wynagrodzeń pracowników czy subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju. Problem dotyczy tych firm, które dokonały połączenia przez przejęcie, połączenia przez zawiązanie nowej spółki albo też wniosły aportem jednoosobową działalność gospodarczą do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie podmioty nie są w stanie wykazać, że pandemia koronawirusa poważnie zaszkodziła ich działalności.

Pokażmy to na przykładzie spółki notującej przychody na poziomie 100 tys. zł, która połączyła się na początku roku z inną, również notującą przychody na podobnym poziomie. Ich zsumowane przychody w styczniu wyniosły 200 tys. zł. Gdy rząd ogłosił stan epidemii, drastycznie spadły one do poziomu 120 tys. zł. Jednak biorąc pod uwagę przyjęty sposób liczenia spadku obrotów – obecne przychody spółki są wciąż wyższe niż przed fuzją. Z podobnym problemem mamy do czynienia, gdy jednoosobowa działalność gospodarcza zostanie wniesiona aportem do spółki z o.o. Wszystko dlatego, że przyjęty w ustawie sposób liczenia spadku obrotów nie daje możliwości sumowania przychodów przed fuzją.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane