statystyki

Aport lub fuzja mogą wykluczyć spółkę z pomocy

autor: Jakub Styczyński17.05.2020, 10:30; Aktualizacja: 17.05.2020, 10:33
Przyjęty w tarczy antykryzysowej sposób liczenia spadku obrotów nie bierze pod uwagę sytuacji podmiotów, które połączyły się z innymi. Trudniej im wykazać, że są w gorszej sytuacji finansowej.

Przyjęty w tarczy antykryzysowej sposób liczenia spadku obrotów nie bierze pod uwagę sytuacji podmiotów, które połączyły się z innymi. Trudniej im wykazać, że są w gorszej sytuacji finansowej.źródło: ShutterStock

Przyjęty w tarczy antykryzysowej sposób liczenia spadku obrotów nie bierze pod uwagę sytuacji podmiotów, które połączyły się z innymi. Trudniej im wykazać, że są w gorszej sytuacji finansowej.

Przedsiębiorcy i prawnicy zgłaszają nam, że część firm została wykluczona przez ustawodawcę z możliwości skorzystania z tych form pomocy publicznej, w przypadku których warunkiem jej uzyskania jest konieczność wykazania spadku dochodów. Chodzi tu np. o dofinansowanie kosztów wynagrodzeń pracowników czy subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju. Problem dotyczy tych firm, które dokonały połączenia przez przejęcie, połączenia przez zawiązanie nowej spółki albo też wniosły aportem jednoosobową działalność gospodarczą do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie podmioty nie są w stanie wykazać, że pandemia koronawirusa poważnie zaszkodziła ich działalności.

Pokażmy to na przykładzie spółki notującej przychody na poziomie 100 tys. zł, która połączyła się na początku roku z inną, również notującą przychody na podobnym poziomie. Ich zsumowane przychody w styczniu wyniosły 200 tys. zł. Gdy rząd ogłosił stan epidemii, drastycznie spadły one do poziomu 120 tys. zł. Jednak biorąc pod uwagę przyjęty sposób liczenia spadku obrotów – obecne przychody spółki są wciąż wyższe niż przed fuzją. Z podobnym problemem mamy do czynienia, gdy jednoosobowa działalność gospodarcza zostanie wniesiona aportem do spółki z o.o. Wszystko dlatego, że przyjęty w ustawie sposób liczenia spadku obrotów nie daje możliwości sumowania przychodów przed fuzją.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane