statystyki

Jesienią fuzja Orlen - Lotos? Niewykluczone

autor: Julita Żylińska07.05.2020, 09:00; Aktualizacja: 07.05.2020, 09:04
Orlen i Lotos

Orlen i Lotosźródło: ShutterStock

Na wynikach spółki w I kwartale zaważyły spadek sprzedaży paliw oraz przecena zapasów ropy.

Mimo zysku operacyjnego EBITDA według LIFO na poziomie 1,6 mld zł wynik netto PKN Orlen po trzech miesiącach tego roku wyniósł minus 2,2 mld zł. Spółka dokonała odpisów aktualizujących wartość aktywów wydobywczych oraz zapasów ropy na kwotę 2,5 mld zł. To rezultat drastycznej przeceny na światowych rynkach na skutek koronawirusa i spadku popytu, a także wcześniejszej wojny cenowej między wiodącymi producentami surowca (m.in. Arabii Saudyjskiej i Rosji). Ponadto niskie ceny ropy pozwoliły spółce na poprawę marż handlowych na paliwach.

Nie tylko efekty księgowe odpisów zaważyły na wyniku. W I kw. o 13 proc. wobec ubiegłego roku spadły przychody. Jedna z przyczyn to spadek sprzedaży paliw. W związku z zamrożeniem gospodarki w marcu zmniejszyła się ona o 13 proc., nie było też dobrze kwietniu, ale teraz sytuacja wraca do normy. – Wraz ze znoszeniem kolejnych restrykcji w poruszaniu się widzimy, że z tygodnia na tydzień ta sytuacja poprawia się – powiedziała podczas konferencji wynikowej Patrycja Klarecka z zarządu Orlenu. Płocka spółka liczy na dalszy wzrost popytu na paliwa wraz z odmrażaniem gospodarki.

Zapowiada też kontynuację działań rozwojowych. – Nie zmniejszamy tempa naszych inwestycji, ale również bardzo uważnie obserwujemy sytuację związaną z rozwojem pandemii COVID-19 i na bieżąco analizujemy sytuację rynkową. Jednak na chwilę obecną podtrzymujemy chęć realizacji naszego planu inwestycyjnego na poziomie 7,7 mld zł w 2020 r., tak jak wcześniej deklarowaliśmy. W I kwartale zakończyliśmy budowę głównej części instalacji polietylenu w Czechach, rozpoczęliśmy proces wyboru projektanta morskich farm wiatrowych na Bałtyku, jak również rozpoczęliśmy budowę Visbreakingu w Płocku oraz w ramach programu rozwoju petrochemii podpisaliśmy umowę na licencję i projekt bazowy dotyczący budowy zdolności produkcyjnych fenolu. Konsekwentnie rozwijamy naszą sieć stacji, otwierając kolejne na Litwie i w Niemczech – wymieniał Zbigniew Leszczyński, odpowiadający za rozwój w zarządzie Orlenu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane