statystyki

Na co należy zwrócić uwagę, by nie przegrać zamówienia z powodu koronawirusa

autor: Artur Wawryło05.05.2020, 12:30; Aktualizacja: 05.05.2020, 14:38
prawo, koronawirus

Stan epidemii wpływa na wszystkie dziedziny życia gospodarczego, w tym także na postępowania o zamówienia publiczne. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że przetargów jest aktualnie zdecydowanie mniej, w efekcie czego przedsiębiorcy muszą liczyć się z większą konkurencją w wyścigu po zamówienia.źródło: ShutterStock

Udział w przetargu jest obecnie o wiele trudniejszy niż przed epidemią, problematyczne jest chociażby skompletowanie dokumentacji wymaganej przez zamawiającego. Oferenci muszą brać pod uwagę inną organizację pracy nie tylko u siebie, lecz także u podmiotu ogłaszającego procedurę i na poczcie.

Stan epidemii wpływa na wszystkie dziedziny życia gospodarczego, w tym także na postępowania o zamówienia publiczne. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że przetargów jest aktualnie zdecydowanie mniej, w efekcie czego przedsiębiorcy muszą liczyć się z większą konkurencją w wyścigu po zamówienia. Sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła m.in. na pracę urzędów, sposób składania ofert, warunki, w jakich są wyłaniane, a także zmusiła zarówno zamawiających, jak i wykonawców do zmiany niektórych utartych zwyczajów – czasem drobnych, lecz w praktyce istotnych. W efekcie znacznie łatwiej niż zwykle jest obecnie o potknięcie, które może sprawić, że np. oferta nie wpłynie na czas. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę, uczestnicząc aktualnie w postępowaniach o zamówienie publiczne? Dziś przedstawiamy praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców.

podpis elektroniczny: teraz warto go mieć

To, co daje się przede wszystkim zauważyć, to fakt, że epidemia wyraźnie przyspieszyła proces elektronizacji postępowań o zamówienia publiczne. Nawet w przypadku tych, gdzie wartość przedmiotu zamówienia nie przekracza progów unijnych, zamawiający albo dopuszczają coraz częściej możliwość ofertowania w formie elektronicznej z kwalifikowanym podpisem, albo wręcz wymagają złożenia oferty w tej formie. Nie ulega zatem wątpliwości, że w tej sytuacji warto nabyć podpis kwalifikowany. Oznacza to wydatek na poziomie ok. 300 zł na okres dwóch lat, jednak z pewnością inwestycja taka szybko się zwróci.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane