statystyki

Na co należy zwrócić uwagę, by nie przegrać zamówienia z powodu koronawirusa

autor: Artur Wawryło05.05.2020, 12:30; Aktualizacja: 09.07.2020, 13:30
prawo, koronawirus

Stan epidemii wpływa na wszystkie dziedziny życia gospodarczego, w tym także na postępowania o zamówienia publiczne. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że przetargów jest aktualnie zdecydowanie mniej, w efekcie czego przedsiębiorcy muszą liczyć się z większą konkurencją w wyścigu po zamówienia.źródło: ShutterStock

Udział w przetargu jest obecnie o wiele trudniejszy niż przed epidemią, problematyczne jest chociażby skompletowanie dokumentacji wymaganej przez zamawiającego. Oferenci muszą brać pod uwagę inną organizację pracy nie tylko u siebie, lecz także u podmiotu ogłaszającego procedurę i na poczcie.

Stan epidemii wpływa na wszystkie dziedziny życia gospodarczego, w tym także na postępowania o zamówienia publiczne. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że przetargów jest aktualnie zdecydowanie mniej, w efekcie czego przedsiębiorcy muszą liczyć się z większą konkurencją w wyścigu po zamówienia. Sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła m.in. na pracę urzędów, sposób składania ofert, warunki, w jakich są wyłaniane, a także zmusiła zarówno zamawiających, jak i wykonawców do zmiany niektórych utartych zwyczajów – czasem drobnych, lecz w praktyce istotnych. W efekcie znacznie łatwiej niż zwykle jest obecnie o potknięcie, które może sprawić, że np. oferta nie wpłynie na czas. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę, uczestnicząc aktualnie w postępowaniach o zamówienie publiczne? Dziś przedstawiamy praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców.

podpis elektroniczny: teraz warto go mieć

To, co daje się przede wszystkim zauważyć, to fakt, że epidemia wyraźnie przyspieszyła proces elektronizacji postępowań o zamówienia publiczne. Nawet w przypadku tych, gdzie wartość przedmiotu zamówienia nie przekracza progów unijnych, zamawiający albo dopuszczają coraz częściej możliwość ofertowania w formie elektronicznej z kwalifikowanym podpisem, albo wręcz wymagają złożenia oferty w tej formie. Nie ulega zatem wątpliwości, że w tej sytuacji warto nabyć podpis kwalifikowany. Oznacza to wydatek na poziomie ok. 300 zł na okres dwóch lat, jednak z pewnością inwestycja taka szybko się zwróci.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane