statystyki

Komisarz UE: Tylko razem możemy z tego wyjść [OPINIA]

autor: Elisa Ferreira05.05.2020, 09:46; Aktualizacja: 05.05.2020, 09:46
Tkanka społeczna i gospodarcza Unii nigdy nie doświadczyły wstrząsu tak nagłego i o tak szerokiej skali

Tkanka społeczna i gospodarcza Unii nigdy nie doświadczyły wstrząsu tak nagłego i o tak szerokiej skaliźródło: ShutterStock

Elisa Ferreira, komisarz UE ds. spójności i reform: Europa radziła sobie już z niejednym kryzysem. Dziś jednak mamy do czynienia z najsilniejszym od dziesiątków lat ciosem dla naszych społeczeństw, gospodarek i sposobu życia. Przez ponad 60 lat istnienia Unii jej tkanka społeczna i gospodarcza nigdy nie doświadczyły wstrząsu tak nagłego i o tak szerokiej skali.

W wielu państwach członkowskich służba zdrowia codziennie walczy o ratowanie życia i uniknięcie kolejnych tragedii. Rentownym dotąd przedsiębiorstwom grozi bankructwo wskutek utraty klientów i rynków zbytu. Ludzie obawiają się bezrobocia i utraty środków do życia. Wiele osób z dnia na dzień straciło pracę. W 2008 r., w trakcie kryzysu finansowego, musieliśmy w czasie sztormu budować szalupę ratunkową. Dziś, w 2020 r., w czasie pandemii szyjemy maski.

Choć nadal codziennością są działania nadzwyczajne na pełną skalę, a naszym priorytetem pozostaje zdrowie publiczne, to właśnie teraz rządy i decydenci na całym kontynencie powinni zacząć wyznaczać Europie ścieżkę powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki. Świat się nie kończy. Dziś wszelkimi środkami powstrzymujemy wirusa, starając się jednocześnie złagodzić jego skutki gospodarcze. Jutro będziemy musieli ponownie uruchomić gospodarkę w taki sposób, aby walka z wirusem na tym nie ucierpiała.

Poziom zadłużenia sektora publicznego drastycznie wzrasta, w miarę jak państwa członkowskie starają się zapewnić obywatelom i przedsiębiorstwom ratunek. Taka reakcja fiskalna na obecną nadzwyczajną sytuację jest konieczna, ale niewystarczająca. Środkami na szczeblu UE wspieramy działania krajowe w największym możliwym stopniu: tworząc odpowiednie ramy, uelastyczniając zasady pomocy państwa, uruchamiając ogólną klauzulę korekcyjną przewidzianą w pakcie stabilności i wzrostu oraz udzielając bezpośredniego wsparcia poprzez przeprogramowanie funduszy UE.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane