"Ze względu na pandemię koronawirusa dużo łańcuchów dostaw zostało przerwanych, powstało jednocześnie nowe zapotrzebowanie w wielu miejscach, w których dotąd takiego zapotrzebowania nie było. Jest to okazja gospodarcza dla naszych firm, stąd nasz pomysł na portal promujący polskich przedsiębiorców" - powiedział wiceszef MSZ.

"Celem platformy jest wsparcie polskich przedsiębiorców w obliczu pandemii koronawirusa i poszukiwanie dla nich nowych rynków zbytu. Chodzi przede wszystkim o producentów żywności, sprzętu medycznego, środków ochrony i higieny osobistej, środków farmaceutycznych oraz rozwiązań technologicznych – ale zapraszamy do nadsyłania ofert także przedsiębiorców z innych branż" - dodał Jabłoński.

Jak tłumaczył promocja przedsiębiorców ma się odbywać na wszystkich rynkach przy udziale polskich ambasad oraz PAIiH-u. "W tej chwili największy nacisk kładziemy na rynki azjatyckie. Spodziewamy się też istotnego zainteresowania z Afryki, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania medyczne i produkty żywnościowe" - zaznaczył.

"Zachęcamy przedsiębiorców, by zgłaszali się do nas, aby wysyłali swoje oferty. Nasze zagraniczne placówki otrzymały zadanie, aby intensywnie promować portal i obecne na nim oferty polskich przedsiębiorców w swoich kontaktach z przedstawicielami miejscowego biznesu i miejscowymi władzami, zwłaszcza ministerstwami odpowiedzialnymi za gospodarkę, rolnictwo oraz zdrowie. Będziemy pomagać naszym przedsiębiorcom w nawiązywania kontaktów biznesowych a także w kwestiach proceduralnych" - zapowiedział wiceszef MSZ.

Jabłoński wskazał, że więcej informacji oraz dane kontaktowe dla zainteresowanych przedsiębiorców można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.pl/web/diplomacy/anti-covid-offer .