statystyki

Tarcze nie pomogą w przekształceniach, a firmom grożą podatkowe konsekwencje

autor: Łukasz Zalewski04.05.2020, 11:08; Aktualizacja: 04.05.2020, 11:09
Restrukturyzacja w dobie koronawirusa to jedna z opcji, o jakiej myśli wiele firm, które już ucierpiały ekonomicznie na pandemii lub spodziewają się jej negatywnego wpływu w najbliższym czasie.

Restrukturyzacja w dobie koronawirusa to jedna z opcji, o jakiej myśli wiele firm, które już ucierpiały ekonomicznie na pandemii lub spodziewają się jej negatywnego wpływu w najbliższym czasie.źródło: ShutterStock

Ustawy uchwalone w celu przeciwdziałania gospodarczym skutkom COVID-19 nie zawierają rozwiązań wprost odnoszących się do restrukturyzacji. Eksperci wskazują jednak, że mogą je wstrzymać, np. w grupach kapitałowych. A część podmiotów właśnie rozważa przeprowadzenie reorganizacji.

Restrukturyzacja w dobie koronawirusa to jedna z opcji, o jakiej myśli wiele firm, które już ucierpiały ekonomicznie na pandemii lub spodziewają się jej negatywnego wpływu w najbliższym czasie. – Żadna z tarcz antykryzysowych nie zawiera rozwiązań pomyślanych dla podatników planujących restrukturyzację – stwierdza Jędrzej Figurski, prawnik z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Firmy mogą jednak korzystać z dotychczas dostępnych rozwiązań. Eksperci przyznają, że takie plany ma dużo spółek. Jak mówi Michał Thedy, doradca podatkowy i partner w Thedy & Partners, czynniki ekonomiczne związane z pandemią mogą wymusić na wielu przedsiębiorcach konieczność reorganizacji ich działalności. – Nie mówimy tu o formalnych postępowaniach restrukturyzacyjnych, ale o działaniach reorganizacyjnych polegających np. na przenoszeniu składników majątkowych lub przedsiębiorstw (albo ich części) pomiędzy podmiotami, zamianie długu na kapitał lub też łączeniu podmiotów – tłumaczy Michał Thedy.

Niezamierzone zniechęcanie

Zdaniem Jędrzeja Figurskiego jedynym rozwiązaniem z obowiązujących już tarcz antykryzysowych 1.0 i 2.0, które pośrednio może mieć znaczenie dla podatników przeprowadzających restrukturyzacje, jest zawieszenie obowiązków raportowania schematów podatkowych. Obowiązuje ono do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r. – Oznacza to, że podatnicy planujący restrukturyzację mają nieco więcej czasu na dokonanie niezbędnych zgłoszeń schematów podatkowych, które często pojawiają się przy restrukturyzacjach – mówi ekspert SK&S.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Mirela(2020-05-04 23:41) Zgłoś naruszenie 10

    A co by było gdyby nie było tarczy? Przecież to jest pewna pomoc, która ma na celu poprawić płynność finansową firm,zrekompensować im szkody poniesione w wyniku pandemii to są bardzo istotne sprawy. Dzięki tarczy przedsiębiorcy nie muszą zwalniać pracowników.

    Odpowiedz
  • mama(2020-05-24 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    znam wiele osób, które skorzystały z subwencji, musiały sie posiłkować informacjami jakie są na stronie PFR, to mi w zasadzie pomogło wniosek wypełnić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane