statystyki

W jaki sposób zawierać umowy na odległość?

autor: Agata Wysoczyńska03.05.2020, 14:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Warto pamiętać, że w przepisach niekiedy wymagane jest zawarcie umowy w danej formie szczególnejźródło: ShutterStock

Obowiązujący stan epidemii wiąże się z wprowadzeniem licznych ograniczeń, także dla przedsiębiorców. Wiele osób ze względu na zagrożenie zdrowia postanawia zostać w domu, część zaś nie może domu opuścić, gdyż przebywa na kwarantannie. Nasuwa się pytanie, czy podpisywanie umów z kontrahentami na odległość jest możliwe, a jeżeli tak – to w jakiej formie i o należy czym pamiętać, aby taka umowa była ważna.

Jedną z podstawowych zasad znajdujących się w kodeksie cywilnym jest swoboda umów (art. 353 1 k.c.). Polega ona na tym, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z zasadą tą wiąże się zasada swobody w wyborze formy zawarcia umowy. Jak wskazano w art. 60 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia tę wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie jej w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Kodeks cywilny przewiduje różne formy zawierania umów: pisemną, pisemną z datą pewną, elektroniczną, dokumentową, aktu notarialnego, z podpisami notarialnie poświadczonymi. W przypadku umów zawieranych na odległość przydatne są szczególnie forma dokumentowa oraz elektroniczna.

Warto pamiętać, że w przepisach niekiedy wymagane jest zawarcie umowy w danej formie szczególnej (np. w przypadku umowy o pracę wymagana jest forma pisemna, do umowy zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zaś forma z podpisami notarialnie poświadczonymi). Należy podkreślić, że zgodnie z art. 74 k.c. zastrzeżenie w przepisach formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy podczas postępowania sądowego nie jest dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności.

forma pisemna

Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • aha(2020-05-03 19:57) Zgłoś naruszenie 01

    Ciekawe jak sprawdzić z kim się faktycznie zawiera umowę? Tekst sponsorowany przez sprzedawców gadżetów internetowych. Oszuści internetowi mają się bardzo dobrze. Zwykły człowiek nie bardzo wie kto mu maila podsyła a co dopiero zawierać umowy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane