statystyki

Tarcza antykryzysowa 3.0: Branża drzewna nie zostanie wycięta w pień

autor: Patryk Słowik29.04.2020, 08:15; Aktualizacja: 29.04.2020, 08:26
Rzeczniczka LP zaś wskazywała, że chęć pomocy przedsiębiorcom jest, ale brakuje właściwych przepisów

Rzeczniczka LP zaś wskazywała, że chęć pomocy przedsiębiorcom jest, ale brakuje właściwych przepisówźródło: ShutterStock

Bez odsetek ustawowych, bez rekompensat windykacyjnych oraz bez naliczenia kar umownych. Tak zmienią się relacje Lasów Państwowych z przedsiębiorcami skupującymi od nich drewno. Takie rozwiązanie przewiduje projekt specustawy, nazywanej tarczą 3.0, którą wczoraj rząd skierował do sejmowej laski marszałkowskiej.

To odpowiedź na zastrzeżenia sformułowane przez biznes drzewny na łamach DGP („Pomocą może być także brak kary”, DGP z 23 kwietnia 2020). Wskazaliśmy wówczas, że branża meblarska oraz producenci drzwi i okien nie potrzebują obecnie tyle drewna, ile planowali. Chętnie by z części dostaw uzgodnionych z Lasami Państwowymi (ponad 90 proc. drewna na polskim rynku pochodzi z Lasów Państwowych) zrezygnowali.

– Ale nie mamy takiej możliwości bez ponoszenia konsekwencji. I choć Lasy Państwowe wydłużyły terminy płatności do 90 dni, to niewiele to zmienia, bo wciąż są od nich naliczane odsetki. Firmy już bez tego są zagrożone bankructwem, a w obecnej sytuacji staje się ono coraz bardziej prawdopodobne – mówił Rafał Szefler, dyrektor Biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane