statystyki

Koronawirus: Eksmisja niemożliwa, lecz egzekucja zaległego czynszu tak

autor: Marcin Nagórek24.04.2020, 07:51; Aktualizacja: 24.04.2020, 07:52
Odrębną kwestią jest egzekucja świadczeń pieniężnych, czyli zaległych czynszów. Co istotne, tarcza antykryzysowa nie ogranicza wierzyciela we wszczęciu i prowadzeniu postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.

Odrębną kwestią jest egzekucja świadczeń pieniężnych, czyli zaległych czynszów. Co istotne, tarcza antykryzysowa nie ogranicza wierzyciela we wszczęciu i prowadzeniu postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.źródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej wprowadzone w związku z epidemią wykluczają eksmisję najemcy, ale czy przedsiębiorca posiadający już wyrok eksmisji może skutecznie prowadzić egzekucję zaległych czynszów przez komornika, np. z wynagrodzeń albo świadczeń emerytalnych?

Pytanie dotyczy w istocie dwóch różnych aspektów dochodzenia praw przez wierzyciela, którym w tym przypadku jest przedsiębiorca. Z jednej bowiem strony jest mowa o eksmisji z lokalu (egzekucji roszczenia niepieniężnego), a z drugiej – o dochodzeniu zaległych czynszów od osób, które zostały objęte eksmisją (egzekucji roszczenia pieniężnego).

Roszczenie niepieniężne…


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane