statystyki

Koronawirus: Eksmisja niemożliwa, lecz egzekucja zaległego czynszu tak

autor: Marcin Nagórek24.04.2020, 07:51; Aktualizacja: 24.04.2020, 07:52
Odrębną kwestią jest egzekucja świadczeń pieniężnych, czyli zaległych czynszów. Co istotne, tarcza antykryzysowa nie ogranicza wierzyciela we wszczęciu i prowadzeniu postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.

Odrębną kwestią jest egzekucja świadczeń pieniężnych, czyli zaległych czynszów. Co istotne, tarcza antykryzysowa nie ogranicza wierzyciela we wszczęciu i prowadzeniu postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych.źródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące tarczy antykryzysowej wprowadzone w związku z epidemią wykluczają eksmisję najemcy, ale czy przedsiębiorca posiadający już wyrok eksmisji może skutecznie prowadzić egzekucję zaległych czynszów przez komornika, np. z wynagrodzeń albo świadczeń emerytalnych?

Pytanie dotyczy w istocie dwóch różnych aspektów dochodzenia praw przez wierzyciela, którym w tym przypadku jest przedsiębiorca. Z jednej bowiem strony jest mowa o eksmisji z lokalu (egzekucji roszczenia niepieniężnego), a z drugiej – o dochodzeniu zaległych czynszów od osób, które zostały objęte eksmisją (egzekucji roszczenia pieniężnego).

Roszczenie niepieniężne…


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane