Ochrona miejsc pracy i ułatwienie firmom zachowania płynności finansowej, to efekt pakietu ustaw składających się na Tarczę Antykryzysowa, które podpisał prezydent Andrzej Duda - podało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju.

"Ochrona miejsc pracy i ułatwienie firmom zachowania płynności finansowej - taki ma być efekt pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, które podpisał prezydent Andrzej Duda" - czytamy we wpisie.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa wspierająca firmy w związku z epidemią koronawirusa jest jedną z trzech tworzących tzw. tarczy antykryzysowej. Celem tarczy jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii na polską gospodarkę. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pozwalać będzie też pracodawcom uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają też przedłużenie kredytów obrotowych dla firm, czy brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.