statystyki

Czytelnia dla wierzycieli teraz w kancelarii syndyków. Wciąż nie można przeglądać dokumentów online

autor: Bartosz Sierakowski, Maciej Wiśniewski31.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 31.03.2020, 08:45
Obecnie to do syndyków, a nie jak do tej pory do sądów, muszą udać się wierzyciele, by zweryfikować status swoich roszczeń. A wszystko dlatego, że dotychczasowe czytelnie tych dokumentów zostały z sądów wyprowadzone. To jedna z wielu zmian, jakie wprowadziła nowelizacja prawa upadłościowego z 30 sierpnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1802) – ta sama, która znacznie zmodyfikowała przepisy regulujące upadłość konsumencką.

Obecnie to do syndyków, a nie jak do tej pory do sądów, muszą udać się wierzyciele, by zweryfikować status swoich roszczeń. A wszystko dlatego, że dotychczasowe czytelnie tych dokumentów zostały z sądów wyprowadzone. To jedna z wielu zmian, jakie wprowadziła nowelizacja prawa upadłościowego z 30 sierpnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1802) – ta sama, która znacznie zmodyfikowała przepisy regulujące upadłość konsumencką.źródło: ShutterStock

Od 24 marca to oni prowadzą i udostępniają akta zgłoszeń wierzytelności w postępowaniach upadłościowych. Niestety wciąż nie można przeglądać dokumentów online, choć tak pierwotnie zapowiadano.

Obecnie to do syndyków, a nie jak do tej pory do sądów, muszą udać się wierzyciele, by zweryfikować status swoich roszczeń. A wszystko dlatego, że dotychczasowe czytelnie tych dokumentów zostały z sądów wyprowadzone. To jedna z wielu zmian, jakie wprowadziła nowelizacja prawa upadłościowego z 30 sierpnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1802) – ta sama, która znacznie zmodyfikowała przepisy regulujące upadłość konsumencką. Nałożyła ona także liczne nowe obowiązki na syndyków i nadzorców sądowych. Co istotne, zmiana dotycząca czytelni akt obejmuje nie tylko postępowania prowadzone wobec konsumentów. Taki obowiązek będzie ciążył na syndykach we wszystkich postępowaniach bez względu na ich rodzaj, poziom skomplikowania czy liczbę wierzycieli.

Celem przyświecającym wprowadzeniu nowych rozwiązań jest przede wszystkim odciążenie Temidy, w tym przede wszystkim sędziów komisarzy oraz pracowników wydziałów sekretariatów upadłościowych. Niewątpliwie ma to związek ze spodziewanym wzrostem liczby wniosków o ogłoszenie upadłości osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Skutkiem wprowadzenia nowych rozwiązań ma być usprawnienie i przyspieszenie postępowania upadłościowego.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane