statystyki

Świat bez granic mógłby stać się nawet dwukrotnie bogatszy

autor: Sebastian Stodolak15.03.2020, 19:00; Aktualizacja: 15.03.2020, 20:08
uchodźcy Syria

uchodźcy Syriaźródło: ShutterStock

Ograniczenia w podróżowaniu są usprawiedliwione tylko w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia, takiego jak szalejąca pandemia. Gdyby w normalnych czasach całkowicie otworzyć granice, świat mógłby stać się nawet dwukrotnie bogatszy

P olityka międzynarodowa to materia tak skomplikowana, że zrozumiała tylko dla tytanów pokroju Henry’ego Kissingera. Weźmy wojnę w Syrii. Mało kto potrafi jasno wytłumaczyć, o co w niej chodzi, kto z kim walczy i kto kogo oraz dlaczego popiera. Ja straciłem rachubę. Tracą ją już chyba także greckie patrole graniczne, jeśli chodzi o liczebność fal uchodźców napływających od tureckiej strony. Oto prezydent Turcji, Recep Erdoğan, postanowił „uwolnić” ponad 3,7 mln Syryjczyków, którzy znaleźli azyl w jego kraju, wskazując im dalszy kierunek pielgrzymki: Unię Europejską. Ta bowiem – jak głosi turecka propaganda – rzekomo zliberalizowała swoją politykę imigracyjną. Bramy raju są więc znów otwarte!

Magazyn DGP z 13 marca 2020 r.

Magazyn DGP z 13 marca 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Oczywiście to wszystko bujda. Erdoğan autokarami dowozi Syryjczyków i uchodźców z innych krajów na granicę Unii – nie żeby się ich pozbyć, lecz żeby szantażem wyciągnąć z Brukseli jeszcze kilka dodatkowych miliardów euro. W 2016 r. dostał 3 mld euro w zamian za obietnicę, że uchodźców przetrzyma u siebie. Jest duża szansa, że w końcu dostanie kolejne. Uchodźcy to mięso armatnie w grze, której Erdoğan jest mistrzem.

A przecież mogłoby być inaczej. Uchodźcy z Syrii, czy jakiegokolwiek innego kraju nie muszą być dla nikogo problemem. Moglibyśmy żyć w świecie, w którym nie traktuje się ludzkich istot jak bezwartościowego narzędzia. Przeciwnie, mogliby być błogosławieństwem. Wystarczałoby po prostu zostawiać drzwi otwarte tam, dokąd chcą wejść. Otworzyć granice.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (3)

 • StAAbrA (2020-03-15 23:03) Zgłoś naruszenie 11

  A grażdanin Stodolak iz czewo zszoł .... , w następstwie tej kwarantanny ...

  Odpowiedz
 • Dav(2020-03-16 01:40) Zgłoś naruszenie 01

  Mało nam naszej patologii, to przyjmijmy analfabetów z Syrii. Pod warunkiem, że jeden trafi do Pana redaktora domu

  Odpowiedz
 • japrdl(2020-03-15 23:54) Zgłoś naruszenie 01

  Kolejny co się nie może doczekać beżowych "inżynierów" i snuje opowieści z sennika młodego konsomolca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane