statystyki

Cudny: Górnictwo powinno być dofinansowywane [WYWIAD]

autor: Julita Żylińska03.03.2020, 10:19; Aktualizacja: 03.03.2020, 10:19
Tomasz Cudny, prezes Tauronu Wydobycie

fot. Jeremi Astaszow/Astashow Studio/Materiały prasowe

Tomasz Cudny, prezes Tauronu Wydobycie fot. Jeremi Astaszow/Astashow Studio/Materiały prasoweźródło: DGP

- Na polskim węglu już się raczej nie zarobi, ale Tauron Wydobycie może się zbilansować - mówi Tomasz Cudny, prezes Tauronu Wydobycie.

Czy wydobycie węgla może być jeszcze opłacalną działalnością w Polsce?

Nasz węgiel jest jeszcze potrzebny. Musimy jednak dostosować produkcję do potrzeb kurczącego się rynku, który na skutek zielonej rewolucji zastępuje węgiel innymi nośnikami energii. Z drugiej strony wysokie koszty stałe w naszej branży powodują, że aby się zbilansować, musimy wydobywać dużo. O wiele za dużo dla rynku, dlatego na polskim węglu już się raczej nie zarobi. Węgiel z naszych trzech zakładów, tj. Janina, Sobieski, Brzeszcze – a szczególnie z kopalń Janina i Sobieski, nie jest poszukiwany na rynku indywidualnym czy komunalnym. On jest przeznaczony dla bloków energetycznych grupy Tauron. Chcemy tak przemodelować fronty eksploatacyjne, by dostosować produkcję naszych zakładów górniczych do zapotrzebowania grupy na to paliwo. Już to robimy i mamy pierwsze pozytywne efekty działań naprawczych w spółce w ostatnich miesiącach. Dzięki nim wiemy, że spółka może się bilansować. Jednocześnie widzimy, że cały rodzimy rynek węgla kamiennego musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami.

Dlaczego koszty rosną?

Kopiemy w kraju coraz głębiej, coraz dalej, a więc coraz drożej. Rodzime zakłady górnicze prowadzą eksploatację pod bardzo zurbanizowanymi terenami. Naprawianie szkód górniczych, które wywołują kopalnie, fedrując pod miastami, powiększają koszty tony węgla. Do tego bardzo dużo przeznaczamy na niwelowanie zagrożeń, czyli żeby praca górników była bezpieczna. Inwestycji strategicznych – takich jak ostatnio w kopalniach Tauronu – nie było w polskim górnictwie od wielu lat. A tylko dzięki takim inwestycjom można udostępnić lepsze jakościowo i korzystniej zalegające nowe pokłady węgla. Przy wymienionych powyżej uwarunkowaniach nie możemy konkurować ceną z węglem z innych regionów świata. Konkurować możemy tylko kosztami transportu, bo mamy węgiel u siebie i możemy w pełni wykorzystać efekt tzw. renty geograficznej.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane