statystyki

Eksport żywności dostaje zadyszki

autor: Patrycja Otto02.03.2020, 08:15; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:15
W dużej mierze to efekt spadku popytu na mięso czerwone, którego sprzedano za granicę 1,4 mln ton, wobec 1,5 mln ton rok wcześniej.

W dużej mierze to efekt spadku popytu na mięso czerwone, którego sprzedano za granicę 1,4 mln ton, wobec 1,5 mln ton rok wcześniej.źródło: ShutterStock

W zeszłym roku z Polski zostały wyeksportowane towary rolno-spożywcze za 31,4 mld euro – wynika z nowych danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Choć to rekordowa kwota, to eksperci zwracają uwagę, że dynamika wzrostu sprzedaży zagranicznej w tej kategorii osłabła. Wyniosła niecałe 6 proc., podczas gdy w latach poprzednich sięgała 10 proc.

W dużej mierze to efekt spadku popytu na mięso czerwone, którego sprzedano za granicę 1,4 mln ton, wobec 1,5 mln ton rok wcześniej. Jego eksport spadł o 6 proc., do 3,8 mld zł. To probem, bo jak zauważają eksperci, mięso najwięcej waży w zagranicznej wymianie handlowej, mając w niej 21 proc. udziału. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tłumaczy, że dynamikę wywozu osłabiały, choć w mniejszym stopniu niż w poprzednich latach, ograniczenia administracyjno-prawne, zwłaszcza rosyjskie embargo oraz restrykcje związane z występowaniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

– Powodem jest też spadek konkurencyjności polskiej żywności, związany ze wzrostem kosztów produkcji w naszym kraju. To przekłada się na skalę zamówień, ale też to, że coraz trudniej w walce o nie pokonać nam dostawców z innych krajów. A europejski rynek nie jest z gumy, więc, by polskie firmy dalej rosły, muszą wygrywać kontrakty ze swoją europejską konkurencją – dodaje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Coraz mocniejszy w Europie staje się protekcjonizm, co też ma przełożenie na eksport.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane