Unijna "27" umacnia stanowisko przed negocjacjami na temat nowej umowy z Wielką Brytanią dotyczącej przyszłych relacji obu stron, domagając się od Londynu gwarancji w sprawie uczciwej konkurencji - wynika z projektu mandatu negocjacyjnego, do którego dotarł Reuters.

Zgodnie z dokumentem, na który we wtorek powołuje się agencja Reutera, Bruksela domaga się od Londynu gwarancji uczciwej konkurencji, która „przetrwałaby próbę czasu”.

Projekt mandatu negocjacyjnego musi zostać zatwierdzony przez 27 państw członkowskich. Jak wskazuje agencja, Bruksela dodała do niego dodatkowe warunki, domagając się, aby Wielka Brytania przyjęła równe warunki działania ze Wspólnotą w różnych dziedzinach, od pomocy publicznej po standardy pracy i standardy socjalne.

Nowe stanowisko UE pojawiło się dzień po tym, jak David Frost, doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, powiedział, że Londyn nigdy nie będzie związany zasadami UE.

Zjednoczone Królestwo opuściło UE 31 stycznia, a na początku marca strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie przyszłych wzajemnych stosunków. Celem rozmów jest uzgodnienie do końca roku umowy, która obejmowałaby szereg zagadnień, od handlu, przez bezpieczeństwo, rybołówstwo, przestrzeń kosmiczną, po współpracę w zakresie środowiska.