statystyki

Sprzedaż nieskończonej inwestycji. Jaki VAT?

autor: Magdalena Majkowska13.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.02.2020, 08:27
Zdaniem organu w grę nie wchodzi również zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jest ono przewidziane dla terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Zdaniem organu w grę nie wchodzi również zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jest ono przewidziane dla terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.źródło: ShutterStock

Dostawa działki wraz z rozpoczętą budową domu jedno rodzinnego podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tak jak dostawa terenu budowlanego.

Wątpliwości miała spółka, która zgodnie z uzyskanym pozwoleniem rozpoczęła na własnej działce budowę domu jednorodzinnego o powierzchni nieprzekraczającej 300 mkw. W ramach zrealizowanych już prac przygotowano i uzbrojono teren, a także wylano fundamenty domu. Potem jednak spółka zmieniła plany i postanowiła sprzedać inwestycję.

Zamierzała zastosować przy sprzedaży 8-proc. stawkę VAT. Podkreślała, że wylane fundamenty są w sposób trwały związane z gruntem, roboty budowlane są zaawansowane, a nabywca deklaruje ich kontynuowanie w celu ukończenia budynku, zgodnie z wydanym wcześniej pozwoleniem. Można więc już mówić o dostawie budynku objętego społecznym programem budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT – przekonywała spółka.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że dostawę działki z rozpoczętą budową domu należy traktować jako sprzedaż terenu budowlanego i opodatkować na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawki 23 proc.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane