statystyki

Sprzedaż nieskończonej inwestycji. Jaki VAT?

autor: Magdalena Majkowska13.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 13.02.2020, 08:27
Zdaniem organu w grę nie wchodzi również zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jest ono przewidziane dla terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Zdaniem organu w grę nie wchodzi również zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Jest ono przewidziane dla terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.źródło: ShutterStock

Dostawa działki wraz z rozpoczętą budową domu jedno rodzinnego podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tak jak dostawa terenu budowlanego.

Wątpliwości miała spółka, która zgodnie z uzyskanym pozwoleniem rozpoczęła na własnej działce budowę domu jednorodzinnego o powierzchni nieprzekraczającej 300 mkw. W ramach zrealizowanych już prac przygotowano i uzbrojono teren, a także wylano fundamenty domu. Potem jednak spółka zmieniła plany i postanowiła sprzedać inwestycję.

Zamierzała zastosować przy sprzedaży 8-proc. stawkę VAT. Podkreślała, że wylane fundamenty są w sposób trwały związane z gruntem, roboty budowlane są zaawansowane, a nabywca deklaruje ich kontynuowanie w celu ukończenia budynku, zgodnie z wydanym wcześniej pozwoleniem. Można więc już mówić o dostawie budynku objętego społecznym programem budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT – przekonywała spółka.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że dostawę działki z rozpoczętą budową domu należy traktować jako sprzedaż terenu budowlanego i opodatkować na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawki 23 proc.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane