statystyki

Jak polubownie rozwiązywać spory na rynkach regulowanych

autor: Janusz Gwiazdowski, Monika Stachura13.02.2020, 07:56; Aktualizacja: 13.02.2020, 07:56
Możliwe jest także dojście do porozumienia w drodze mediacji, zarówno sądowej, jak i umownej.

Możliwe jest także dojście do porozumienia w drodze mediacji, zarówno sądowej, jak i umownej.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2020 r. w przypadku odwołań do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możliwe jest zawarcie ugody co do sposobu załatwienia sprawy przez prezesów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Transportu Kolejowego czy dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich.

Możliwe jest także dojście do porozumienia w drodze mediacji, zarówno sądowej, jak i umownej.

Możliwość ugodowego zakończenia sporu w sprawie odwołania od decyzji organów regulacyjnych oraz zażaleń na postanowienia wydawane przez nie w postępowaniach prowadzonych na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych została wprowadzona do polskiego prawa ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495).

Ugoda taka powinna zawierać m.in. dokonane przez strony ustalenia co do sposobu załatwienia sprawy. W przypadku ustalenia zasadności uwzględnienia odwołania od decyzji stwierdzającej naruszenie zakazów określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1–6 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów lub w art. 101 ust. 1 lit. a–e Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – poprzez jej uchylenie w części dotyczącej przedsiębiorcy albo zmianę w taki sposób, że na przedsiębiorcę nie jest nakładana kara pieniężna – organ regulacyjny z urzędu uchyla tę decyzję również w części dotyczącej osoby zarządzającej, która dopuściła do naruszenia zakazów przez tego przedsiębiorcę.

Skutki zawarcia ugody


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane