statystyki

Jak polubownie rozwiązywać spory na rynkach regulowanych

autor: Janusz Gwiazdowski, Monika Stachura13.02.2020, 07:56; Aktualizacja: 13.02.2020, 07:56
Możliwe jest także dojście do porozumienia w drodze mediacji, zarówno sądowej, jak i umownej.

Możliwe jest także dojście do porozumienia w drodze mediacji, zarówno sądowej, jak i umownej.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2020 r. w przypadku odwołań do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możliwe jest zawarcie ugody co do sposobu załatwienia sprawy przez prezesów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Transportu Kolejowego czy dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich.

Możliwe jest także dojście do porozumienia w drodze mediacji, zarówno sądowej, jak i umownej.

Możliwość ugodowego zakończenia sporu w sprawie odwołania od decyzji organów regulacyjnych oraz zażaleń na postanowienia wydawane przez nie w postępowaniach prowadzonych na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych została wprowadzona do polskiego prawa ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495).

Ugoda taka powinna zawierać m.in. dokonane przez strony ustalenia co do sposobu załatwienia sprawy. W przypadku ustalenia zasadności uwzględnienia odwołania od decyzji stwierdzającej naruszenie zakazów określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1–6 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów lub w art. 101 ust. 1 lit. a–e Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – poprzez jej uchylenie w części dotyczącej przedsiębiorcy albo zmianę w taki sposób, że na przedsiębiorcę nie jest nakładana kara pieniężna – organ regulacyjny z urzędu uchyla tę decyzję również w części dotyczącej osoby zarządzającej, która dopuściła do naruszenia zakazów przez tego przedsiębiorcę.

Skutki zawarcia ugody


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane