statystyki

Unijne przepisy nie zablokują skargi pauliańskiej

autor: Szymon Cydzik04.02.2020, 18:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 18:47
Dyrektywa przewiduje jedynie minimalne środki zabezpieczenia praw wierzycieli, jakie muszą wprowadzić państwa członkowskie.

Dyrektywa przewiduje jedynie minimalne środki zabezpieczenia praw wierzycieli, jakie muszą wprowadzić państwa członkowskie.źródło: ShutterStock

Dyrektywa dotycząca podziału spółek akcyjnych nie stoi na przeszkodzie domagania się przez wierzycieli uznania podziału spółki za bezskuteczny wobec nich – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pytania do TSUE skierował włoski sąd w Neapolu, który rozpatrywał apelację dwóch spółek od wyroku uznającego skargę pauliańską przeciwko nim. Chodziło o to, że w wyniku podziału jednej spółki na dwie ta, która była pierwotnym dłużnikiem, straciła znaczną część majątku. Jej wierzyciele skorzystali więc z instytucji skargi pauliańskiej, pozwalającej uznać tę czynność prawną za nieważną wobec nich, a co za tym idzie – dochodzić wierzytelności z majątku obu podmiotów. Zdaniem pozwanych było to jednak niedopuszczalne, gdyż na mocy przepisów wdrażających unijną dyrektywę jedynym środkiem prawnym, z jakiego mogą skorzystać wierzyciele w takiej sytuacji, jest zgłoszenie sprzeciwu wobec podziału spółek w odpowiednim terminie, który w tym konkretnym przypadku już minął.

Sąd rozpatrujący sprawę w drugiej instancji nabrał jednak poważnych wątpliwości. Dlatego zapytał TSUE o rozumienie art. 12 dyrektywy Rady 82/891/WE z 1982 r. dotyczącej podziału spółek akcyjnych, zmienionej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/63/WE z 13 listopada 2007 r., w związku z art. 21 i 22 tego aktu.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane