statystyki

Unijne przepisy nie zablokują skargi pauliańskiej

autor: Szymon Cydzik04.02.2020, 18:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 18:47
Dyrektywa przewiduje jedynie minimalne środki zabezpieczenia praw wierzycieli, jakie muszą wprowadzić państwa członkowskie.

Dyrektywa przewiduje jedynie minimalne środki zabezpieczenia praw wierzycieli, jakie muszą wprowadzić państwa członkowskie.źródło: ShutterStock

Dyrektywa dotycząca podziału spółek akcyjnych nie stoi na przeszkodzie domagania się przez wierzycieli uznania podziału spółki za bezskuteczny wobec nich – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pytania do TSUE skierował włoski sąd w Neapolu, który rozpatrywał apelację dwóch spółek od wyroku uznającego skargę pauliańską przeciwko nim. Chodziło o to, że w wyniku podziału jednej spółki na dwie ta, która była pierwotnym dłużnikiem, straciła znaczną część majątku. Jej wierzyciele skorzystali więc z instytucji skargi pauliańskiej, pozwalającej uznać tę czynność prawną za nieważną wobec nich, a co za tym idzie – dochodzić wierzytelności z majątku obu podmiotów. Zdaniem pozwanych było to jednak niedopuszczalne, gdyż na mocy przepisów wdrażających unijną dyrektywę jedynym środkiem prawnym, z jakiego mogą skorzystać wierzyciele w takiej sytuacji, jest zgłoszenie sprzeciwu wobec podziału spółek w odpowiednim terminie, który w tym konkretnym przypadku już minął.

Sąd rozpatrujący sprawę w drugiej instancji nabrał jednak poważnych wątpliwości. Dlatego zapytał TSUE o rozumienie art. 12 dyrektywy Rady 82/891/WE z 1982 r. dotyczącej podziału spółek akcyjnych, zmienionej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/63/WE z 13 listopada 2007 r., w związku z art. 21 i 22 tego aktu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane